ՀՅԴ ԳՄ մարմինը խստորեն դատապարտում է տեղի ունեցածը և անհրաժեշտ է համարում պատժել բոլոր մեղավորներին
ՀՅԴ Հայաստանի գերագույն մարմինը հայտարարություն էտարածել հուլիսի 29-ին տեղի ունեցախ երեւանյան իրադարձություններին:
Հայտարարությունը ներկայացնում ենք ստորեւ.
«Հուլիսի 29–ի երեկոյան տեղի ունեցավ այն, ինչը բացառելուն ուղղված էին բազմաթիվ քաղաքական, հասարակական կազմակերպությունների, անհատների` երկրի ու ժողովրդի ճակատագրով մտահոգ մարդկանց խոսքն ու գործը:
Ցավոք, ողջամտության ու հանդուրժողականության կոչերն ու հորդորները, խնդրի խաղաղ, բոլոր կողմերին և ամենակարևորը` հասարակության ամենալայն զանգվածին բավարարող լուծմանը բերող ջանքերը առայժմ ցանկալի արդյունքի չեն հասել, երկխոսության փխրուն գործընթացը խանգարվեց:
Մեկ կողմից հանրահավաքի ու բողոքի մասնակիցներին այլ նպատակների համար օգտագործելուն ուղղված որոշ անձանց ու շրջանակների սադրանքները, մյուս կողմից՝ իրավապահների անհամարժեք ու որոշ դեպքերում նույնիսկ հակաօրինական գործողությունները հանգեցրին այսօրվա իրողությանը:
Ոստիկանության կողմից առանձին դեպքերում անհամաչափ ուժ է կիրառվել ոչ միայն հանրահավաքի ու երթի մասնակիցների, իրենց մասնագիտական գործունեությունն իրականացնող լրագրողների, այլև գործընթացի հետ որևէ առնչություն չունեցող քաղաքացիների հանդեպ:
Ցավոք տեղ են գտել նաև թաղային հեղինակությունների և կրիմինալ տարրերի կողմից սադրանք հրահրելու և ցուցարարների հետ հաշվեհարդարի երեւույթներ:
Մենք խստորեն դատապարտում ենք տեղի ունեցածը և անհրաժեշտ ենք համարում անհապաղ պատժել բոլոր մեղավորներին:
Մեկ անգամ ևս հաստատում ենք՝ գործընթացները պետք է տեղափոխվեն բացառապես իրավական, օրինական դաշտ, պետք է բացառվեն բռնության ու նոր բախումների ցանկացած դրսևորում:
Պետք է հրաժարվել այն սկզբունքից, որ նպատակը արդարացնում է ցանկացած միջոց:
Ակնհայտ է, որ երկրում առկա իրավիճակը չի գոհացնում հասարակության լայն շերտերին և անհրաժեշտ են համոզիչ քայլեր իրավիճակն արմատապես վերափոխելու ուղղությամբ:
Խաղաղ հանգուցալուծումը հնարավոր դարձնելու համար, զինված խմբի անդամները, նրանց աջակիցները, հանրահավաքների կազմակերպիչները պետք է հրաժարվեն անիրատեսական պահանջներից, պայքարի ոչ֊օրինական մեթոդներից ու ծայրահեղական քայլերից. իսկ իշխանությունը, պիտի բացառի զինված խմբի անդամների հետ հաշվեհարդար տեսնելու հնարավորությունը եւ ժողովրդի նկատմամբ՝ իրավապահ մարմինների կողմից անհամաչափ գործողությունները, ու կոնկրետ քայլերով ելքեր առաջարկի զինված խմբի հանձնվելը հնարավոր դարձնելու, հասարակական կյանքը բնականոն հուն վերադարձնելու համար»:

АРФ «Дашнакцутюн» строго осуждает произошедшее и считает необходимым наказать всех виновных
Верховный орган АРФ «Дашнакцутюн» распространил заявление в связи с имевшими место 29 июля событиями в Ереване.
«29 июля вечером произошло то, на исключение чего были направлены заявления и действия различных политических, общественных организаций, людей, обеспокоенных судьбой страны и народа», - говорится в заявлении АРФД.
Отмечается также, что призывы к благоразумию и терпимости, усилия по разрешению ситуации, удовлетворяющей все стороны, и самое важное – широкие общественные круги – пока не дали желательного результата, нарушен хрупкий процесс диалога.
«Полицией в отдельных случаях была применена несоразмерная сила не только к участникам акции протеста и шествия, журналистам, осуществляющим свою профессиональную деятельность, но и другим гражданам, не имеющим какой-либо связи с этим процессом.
К сожалению, имели место также случаи провокаций и расправы с демонстрантами со стороны местных авторитетов и криминальных элементов.
Мы осуждаем произошедшее и считаем необходимым немедленно наказать всех виновных.
Вновь констатируем, что все процессы должны быть переведены в исключительно правовое, законное поле, должны быть исключены любые проявления насилия и новых столкновений.
Нужно отказаться от принципа, что цель оправдывает любые средства.
Очевидно, что широкие круги общественности недовольны существующей в стране ситуацией и необходимы убедительные шаги в направлении коренных преобразований.
Для возможности мирной развязки члены вооруженной группы, их сторонники, организаторы митингов должны отказаться от нереалистичных требований, незаконных методов борьбы и радикальных шагов, а власть – должна исключить возможность расправы с членами вооруженной группы и несоразмерные действия правоохранительных органов против народа и предложить конкретными шагами выходы, чтобы сделать возможным сдачу вооруженной группы и возвращение общественной жизни в нормальное русло», - говорится в заявлении АРФД.