Ոստիկանության գործողության ընթացքում լրագրողների թիրախավորումը մամուլի ազատության ակնհայտ խախտման տպավորություն է ստեղծում. ԱՄՆ դեսպանատուն
30/07/2016 17:18
ԱՄՆ դեսպանատունը հայտարարություն է տարածել երեկ երեկոյան Սարի Թաղում և Խորենացի փողոցում տեղի ունեցած դեպքերի առնչությամբ:
«ԱՄՆ դեսպանատունը խորապես մտահոգված է հուլիսի 29-ի լույս 30-ի գիշերը ցուցարարներին ցրելու նպատակով ոստիկանության կողմից բռնության ու բիրտ ուժի կիրառման մասին ցնցող պատկերներով ու արժանահավատ հաղորդումներով:
Մենք նույնքան մտահոգ ենք այն արժանահավատ հաղորդումներով, որ գործողությունների ընթացքում ոստիկանների համար թիրախ են հանդիսացել լրագրողները և նրանց սարքավորումները, ինչը մամուլի ազատության ակնհայտ խախտման տպավորություն է ստեղծում: Կոչ ենք անում ՀՀ կառավարությանը անհապաղ ձեռնարկել քայլեր՝ կանխելու նախորդ գիշերվա գործողությունների կրկնությունը և հրահանգել ուժային կառույցներին կարգը պահպանելիս ապահովել ՀՀ քաղաքացիների խոսքի ազատության ու խաղաղ հավաքներ անցկացնելու իրավունքները. ազատություններ, որոնք երաշխավորված են ՀՀ սահմանադրությամբ և հիմնարար արժեքներ են ցանկացած ամուր ու գործուն ժողովրդավարության համար: Միաժամանակ, մենք կոչ ենք անում ցուցարարներին պատասխանատու վերաբերմունք հանդես բերել հավաքների ազատության իրավունքն իրացնելիս՝ հանդես բերելով զսպվածություն, զերծ մնալով բռնությունից ու խուսափելով Էրեբունու ոստիկանության շենքի շուրջ ակտիվ իրադարձություններից:
Մենք ողջունում ենք ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպանի ջանքերն ուղղված ցուցարարների, լրագրողների, անցորդների հանդեպ դրսևորված բռնության դեպքերի փաստագրմանը և բերման ենթարկվածների իրավական պաշտպանությանը: Գլխավոր դատախազության կողմից լրագրողների դեմ բռնության փաստով քրեական գործի հարուցումը նախնական դրական քայլ է և մենք կռավարությանը կոչ ենք անում թույլ տալ մարդու իրավունքների խախտումների բոլոր դրվագներով անցկացնել լիարժեք, անկախ ու թափանցիկ հետաքննություն և քրեական պատասխանատվության ենթարկել մեղավորներին՝ օրենքի ողջ խստությամբ: Մենք նաև կոչ ենք անում կառավարությանն անհապաղ քայլեր ձեռնարկել ՀՀ քաղաքացիների սահմանադրական ու մարդու իրավունքների խախտման նմանօրինակ դեպքեր թույլ չտալու ուղղությամբ:
Որպես բարեկամ ու ժողովրդավարական զարգացումներում Հայաստանի գործընկեր, ԱՄՆ դեսպանատունը խորապես մտահոգ է իրավունքի գերակայության ու քաղաքացիական իրավունքների պաշտպանության հետ կապված իրողությամբ, որ մատնանշվում է անցյալ գիշերվա իրադարձություններով: Մենք պատրաստ ենք շարունակել աշխատանքը քաղաքացիական հասարակության ու կառավարության այն գործիչների հետ, ովքեր իրապես հանձնառու են ամրապնդել իրավունքի գերակայությունը: Միաժամանակ, ոստիկանության վատ վերաբերմունքի հետ կապված հետաքննությունների միջոցով ձեռք բերված տեղեկատվությունը, ինչպես նաև արժանահավատ անկախ հաղորդումներով ստացված տեղեկությունները կկիրառվեն դեսպանատան ծրագրերում ու միջոցառումներում մասնակցության մասով որոշումներ ընդունելիս:
Հաշվի առնելով ցույցերն այսօր ևս շարունակելու կոչերը՝ մենք բոլոր կողմերին խստիվ կոչ ենք անում անկեղծորեն աշխատել իրավիճակի խաղաղ հանգուցալուծման ուղղությամբ»:

Посольство США: Полиция избрала в качестве мишени журналистов, что создает впечатление очевидного нарушения свободы слова
30/07/2016 18:20
Посольство США в Армении выразило обеспокоенность в связи с имевшими место в ночь 29 на 30 июля инцидентами в районе Сари-Тах в Ереване, в результате которых пострадали активисты, представители СМИ и сотрудники полиции.
«Мы обеспокоены сообщениями о том, что во время действия полиция избрала в качестве мишени также журналистов и их технику, что создает впечатление очевидного нарушения свободы слова», - отмечается в частности в заявлении диппредставительства.
«Призываем правительство Армении немедленно предпринять шаги с целью предотвращения повтора событий минувшей ночи, проинструктировать силовые структуры при охране порядка обеспечить соблюдение  прав граждан Армении на свободу слова и проведение мирных собраний – свобод, которые гарантированы Конституцией РА и являются основополагающими ценностями для крепкой и действенной демократии. Одновременно призываем демонстрантов проявить ответственное отношение при реализации права на свободу собраний, демонстрируя сдержанность, воздерживаясь от насилия и избегая активных развитий вокруг здания полиции в Эребуни», - говорится в заявлении посольства.
Посольство США в Армении приветствует усилия Защитника прав человека Армении, направленные на документирование случаев насилия в отношении демонстрантов и журналистов, правовую защиту подвергнутых приводу лиц.
«Возбуждение Генеральной прокуратурой Армении уголовного дела по факту случаев насилия в отношении журналистов  - предварительный позитивный шаг и мы призываем правительство позволить провести полноценное, независимое и прозрачное расследование по всем эпизодам нарушений прав человека, а также привлечены к уголовной ответственности всех виновных – по всей строгости закона. Мы также призываем правительство немедленно предпринять шаги в направлении недопущения подобных нарушений прав человека и конституционных прав граждан Армении», - отмечается в заявлении.
Посольство США, как друг и партнер Армении, выражает готовность продолжить работу с гражданским обществом и представителями руководства республики, которые действительно привержены укреплению верховенства права.
«Учитывая призывы к продолжению демонстраций и сегодня, мы решительно призываем стороны искренне работать в направлении мирного разрешения ситуации», - подчеркивается в заявлении.