Պավել և Արամ Մանուկյանները վիրահատությունների կարիք ունեն. փաստաբան
Պավել և Արամ Մանուկյանների շահերի պաշտպանը միջնորդություն է ներկայացրել վարույթ իրականացնող մարմնին, որպեսզի նրանց անհապաղ տեղափոխեն քաղաքացիական հիվանդանոց:
«Նրանք վիրահատությունների կարիք ունեն: Այդ հարցով ես միջնորդություն եմ ներկայացրել վարույթ իրականացնող մարմնին ու դեռ սպասում եմ պատասխանի», - լրագրողների հետ զրույցում ասաց պաշտպան Ինեսա Պետրոսյանը:
Պետրոսյանի խոսքով՝ իր պաշտպանյալները դատապարտյալների հիվանդանոցում անմարդկային պայմաններում են պահվել, սակայն բազմաթիվ բողոքներից հետո փոքր-ինչ բարեկարգվել են պայմանները, առանձին սենյակներ են տրամադրվել, հիվանդանոցային մահճակալներ:
Ինեսա Պետրոսյանը նշեց, որ առաջիկայում կբողոքարկի իր պաշտպանյալների նկատմամբ խափանման միջոցը՝ կալանքը. «Թեև բնավ հույսեր չունեմ, թե որևէ բան կփոխվի», - ասաց նա:
Ըստ Պետրոսյանի՝ դատարանի՝ կալանքի որոշման վերաբերյալ ձևակերպումը, թե ապստամբները, մնալով ազատության մեջ, կարող են փախչել կամ խանգարել գործի քննությանը, անտրամաբանական է. «Պավել Մանուկյանին դատարան են տարել պատգարակով, իսկ նիստին մասնակցում էին նաև բժիշկներ, որպեսզի նրան օգնություն ցույց տան անհրաժեշտության դեպքում», - ընդգծեց Մանուկյանների պաշտպանը:

Павел и Арам Манукяны нуждаются в операциях – адвокат
Адвокат Павла и Арама Манукянов представила ходатайство в орган предварительного следствия об их немедленном переводе в гражданскую больницу.
«Они нуждаются в операциях. По этому вопросу я направила ходатайство в орган предварительного следствия и жду ответа», - заявила в беседе с журналистами Инесса Петросян.
По ее словам, ее подзащитные содержались в УИУ «Больница для осужденных» в нечеловеческих условиях, однако после многочисленных жалоб условия были немного улучшены, им предоставили отдельные комнаты и больничные кровати.
Инесса Петросян также отметила, что в ближайшее время намерена обжаловать избранную в отношении Павла и Араика Манукянов меру пресечения – содержание под стражей. «Хотя я абсолютно не надеюсь, что что-то изменится», - сказала она.
По словам Петросян, формулировка решения суда об аресте, согласно которой Манукяны, оставаясь на свободе, могут убежать или помешать расследованию дела, – нелогична. «Павла Манукяна доставили в суд на носилках, при этом в судебном заседании участвовали также врачи, чтобы в случае необходимости оказать ему помощь», - подчеркнула адвокат.