Ազատ արձակված Դավիթ Սանասարյանի պաշտպանը դիմելու է Վճռաբեկ, այնուհետև՝ Եվրոպական դատարաններ
Գրավի դիմաց ազատ արձակված Դավիթ Սանասարյանի  պաշտպան Արա Ղարագյոզյանը պատրաստվում է դիմել վճռաբեկ դատարան, այնուհետև՝ Եվրոպական դատարան՝ վերջինիս կալանքի ապօրինությունը հաստատելու նպատակով:
«Գտնում ենք, որ կալանքը ապօրինի էր: Բողոքարկելու ենք վճռաբեկ դատարան, այնուհետև Եվրոպական, եթե վճռաբեկը մերժի»,- լրագրողների հետ զրույցում ասաց Արա Ղարագյոզյանը:
Նրա խոսքով՝ Դավիթ Սանասարյանի թե՛ կալանքը, թե՛ գրավի դիմաց ազատ արձակումը քաղաքական որոշում է եղել:
Վերջինս տեղեկացրեց, որ իր  հաջորդ քայլը լինելու է Դավիթ Սանասարյանի նկատմամբ քրեական հետապնդումը դադարեցնելու միջնորդությունը:
Ավելի վաղ տեղեկացրել էինք, որ օգոստոսի 19-ին Վերաքննիչ քրեկան դատարանը որոշում կայացրեց մեկուկես միլիոն դրամ գրավի դիմաց ազատ արձակել ավագանու «Բարև Երևան» խմբակցության անդամ Դավիթ Սանասարյանին:
Նրան մեղադրանք էր առաջադրվել 225-րդ հոդվածի 1-ին մասով՝ զանգվածային անկարգություններ կազմակերպելու համար:

Адвокат Давида Санасаряна обратится в Кассационный суд и ЕСПЧ
Адвокат отпущенного под залог пресс-секретаря партии «Наследие» Давида Санасарянат – Ара Карагезян для подтверждения незаконности ареста своего подзащитного намерен обратиться в Кассационный суд, затем в Европейский суд по правам человека.
«Мы считаем, что заключение под стражу было незаконным. Мы обратимся в Кассационный суд, затем если потребуется – в Европейский суд по правам человека»,- заявил он сегодня в ходе встречи с журналистами.
По его словам, и арест, и освобождение Давида Санасаряна под залог – были политическими решениями.
Адвокат отметил, что следующим шагом станет подача ходатайства о прекращении уголовного преследования в отношении Давида Санасаряна.
Ранее сообщалось, что 19 августа Апелляционный уголовный суд Армении принял решение об освобождении под залог в размере полутора миллионов драмов члена фракции «Здравствуй, Ереван» Давида Санасаряна.
Ему было предъявлено обвинение по признакам ч.1 ст.225 Уголовного кодекса Армении в организации массовых беспорядков.