Չինաստանում պատժել են ավելի քան 2 հազար չինովնիկի՝ օրենքները խախտելու համար
Չինաստանի իշխանությունները պատժել են ավելի քան 2 հազար չինովնիկների ու իրավասու անձանց՝ շրջակա միջավայրի պաշտպանության ոլորտում օրենսդրության խախտումների համար, հայտնում է ТАСС–ը:
ՉԺՀ կառավարությունը տեսչական հանձնաժողովներ է ուղարկել Չինաստանի ութ նահանգներ: Նրանց աշխատանքի արդյունքում բացահայտվել է ավելի քան 10.8 հազար խախտում, որոնց համար չինովնիկներին ժամանակավորապես հեռացրել են պաշտոններից, ու կարգապահական տույժերի ենթարկել կամ առհասարակ զրկել պաշտոններից:
Միայն երկու նահանգներում՝ Ցզյանսիում ու Ցզյանսուում, իշխանությունները 100 մլն յուան ընդհանուր գումարով (մոտ 15 մլն դոլար) տուգանել են օրենսդրությունը խախտած ընկերություններին:
Բացի դրանից տեսուչները տեղական մակարդակի հսկիչ մարմինների անարդյունավետ աշխատանքի մի քանի դեպք են բացահայտել: Օրինակ Նինսյա Խուեյսյան ինքնավար շրջանում իշխանությունները դեռ 2015-ի օգոստոսին փակել էին մետաղագործական կոմբիննատը, երբ հայտնաբերել էին, որ այն ապօրինաբար թափոններ է նետում գետերից մեկը:
Սակայն մեկ տարի անց այդ շրջանում ստուգումներ արած հանձնաժողովը պարզել է, որ այդ ձեռնարկությունը՝ չնայած կառավարության որոշմանը, շարունակում էր աշխատել:
Այս տարի Չինաստանի կենտրոնական իշխանությունները Չինաստանի 14 նահանգներում կստուգեն շրջակա միջավայրի պաշտպանության ոլորտում օրենսդրության պահպանումը:

В Китае наказали более 2 тыс. чиновников за нарушение законов
Власти Китая наказали более 2 тыс. чиновников и ответственных лиц за нарушения законодательства в сфере защиты окружающей среды, сообщает ТАСС .
Центральное правительство КНР направило инспекционные комиссии в восемь регионов КНР. В результате их работы было выявлено более 10,8 тыс. нарушений, за которые чиновники были временно отстранены от должности, получили дисциплинарные взыскания или вовсе лишились своих постов.
Только в двух провинция - Цзянси и Цзянсу (Восточный Китай) - власти оштрафовали нарушившие законодательство компании на общую сумму в 100 млн юаней (около $15 млн).
Кроме того, инспекторы выявили несколько случаев неэффективной работы контролирующих органов местного уровня. Например, в уезде Юннин (Нинся-Хуэйский автономный район, Северо-Западный Китай) местные власти еще в августе 2015 года отчитались в том, что они закрыли металлокомбинат после того, как было выявлено, что он незаконно сбрасывает отходы в одну из рек. Однако прибывшая в этот район спустя год комиссия установила, что это предприятие, несмотря на предписание правительства, продолжало работу.
Всего в этом году центральные власти Китая проверят соблюдение законодательства в сфере защиты окружающей среды в 14 регионах КНР провинциального уровня.