Անդրիաս Ղուկասյանի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոցը կփոխվի. Պաշտպան
Ակնհայտ է, որ Վերաքննիչ քրեական դատանաը վաղը՝ օգոստոսի 24-ին, Անդրիաս Ղուկասյանի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոցը կփոխի, լրագրողների հետ զրույցում ասաց վերջինիս փաստաբան Լուսիսնե Սահակյանը:
«Նշեմ, որ Արմեն Մարտիրոսյանին, Դավիթ Սանասարյանին և Անդրիասա Ղուկասյանին առաջադրված մեղադրանքները նույնական են: Նրանք միևնույն պայմաններում են կալանավորվել, կալանքի հիմքերը լրիվ նույնական են եղել: Տվյալ պարագայում, եթե Վերաքննիչ դատարանը գտել է, որ Արմեն Մարտիրոսյանը և Դավիթ Սանասարյանը ազատ արձակվեն գրավի դիմաց, ուրեմն ակնհայտ է, որ նույնը պետք է վերաբերվի նաև Անդրիաս Ղուկասյանին»,-  ասաց Ա.Ղուկասյանի պաշտպանը:
«Չնայած ես սա չեմ համարում լրիվ օրինական լուծում, բայց սա գոնե այն լուծումն է, որ անձին հնրավորություն կտա ազատության մեջ պաշտպանել իր իրավունքները»,- ասաց Լուսինե Սահակյանը:
Ավելի վաղ տեղեկացրել ենք, որ Վերաքննիչ քրեական դատարանը օգոստոսի 16-ին հետաձգել է «Նոր Հայաստան» նախաձեռնության անդամ Անդրիաս Ղուկասյանի կալանքի դեմ բողոքի քննությունը: Այն տեղափոխվել է օգոստոսի 24-ին՝ ժամը 13:00-ին:
Անդրիաս Ղուկասյանին մեղադրանք է առաջադրվել 225-րդ հոդվածի 1-ին մասով (Զանգվածային անկարգություններ կազմակերպելը):

Адвокат: Мера пресечения в отношении Андреаса Гукасяна будет изменена
Очевидно, что Апелляционный уголовный суд Армении 24 августа изменит меру пресечение в отношении Андреаса Гукасяна, заявил сегодня журналистам его адвокат Лусине Саакян.
«Отмечу, что Армену Мартиросяна, Давиду Санасаряну и Андреасу Гукасяну  выдвинуты одинаковые обвинения. Они были задержаны в тех же условиях, такие же основания для заключения под стражу. В данных обстоятельствах, если Кассационный суд считает, что Армен Мартиросян и Давид Санасарян могут быть отпущены под залог, значит, очевидно, что это должно касаться также Андреаса Гукасяна», - сказала адвокат.
«Несмотря на то, что я не считаю это полностью законным решением, это предоставит ему возможность защищать свои интересы, находясь на свободе», - отметила Лусине Саакян.
Ранее сообщалось, что Апелляционный уголовный суд Армении 16 августа отложил рассмотрение апелляционной жалобы на меру пресечения в отношении члена гражданской инициативы «Новая Армения» Андреаса Гукасяна.
Андреасу Гукасяну выдвинуто обвинение по ч.1 ст.225 Уголовного кодекса Армении (Организация массовых беспорядков).