Մեզ պետք է իշխանությունը, որը գործով կպահպանի անկախությունը. Արամ Մանուկյան
1990 թվականի օգոստոսի 23-ը մեր ժողովրդի պատմական ամենահրաշալի, գեղեցիկ օրերից մեկն էր,  լրագրողների հետ հանդիպմանը Արամ Մանուկյանն այսպես բնորոշեց Հայաստանի անկախության մասին հռչակագրի ընդունումը: Վերջինիս խոսքով՝ սա լավագույն փաստաթուղթն է պատմության մեջ, որը սկիզբ դրեց Հայաստանի անկախությանը:
«Սա մեր պետականության անկյունաքարն է, մեր երկրի ծննդականը, որովհետև առաջին իսկ կետը սահմանում է մեր երկրի անվանումը՝ Հայկական ԽՍՀ-ն վերանվանվում է Հայաստանի Հանրապետություն: Եթե ուշադրություն դարձնեք փաստաթղթի 12 կետերին, ապա կտեսնեք, որ այլ երկրի կազմում նման փաստաթուղթ ընդունելը պարզապես անհնար էր, բայց այստեղ չկա որևէ կետ, որը ռեալ կյանքի կոչել հնարավոր չէր: Համաձայնեք՝ 1990 թվականին դժվար էր խոսել բազմակուսակցության, սեփական մաքսային համակարգի և հայկական բանակի մասին:  Սա համարձակ, գրագետ և մշակված փաստաթուղթ էր և մի մոռացեք, որ 90 թվականին երկու ամիս էր, որ խորհրդարանն աշխատում էր, ուստի այստեղ աշխատողներից որևէ մեկս պատգամավորական փորձ չունեինք, մինչդեռ եկանք ու օերնսդրական գործունեություն սկսեցինք իրականցնել, որի արդյունքում էլ ծնվեց այս հրաշալի փաստաթուղթը, որը երբևէ որևէ մեկը չի քննադատել»,- վերհիշելով Անկախության հռչակագրի պատմությունը՝ նշեց Արամ Մանուկանը:
Պատգամավորի բնորոշմամբ՝ անկախությունը նման է երեխային, որին պետք է պահես և մեծացնես: Մանուկյանը նշեց՝ շատ երկրներ են երազել անկախության մասին. մի մասը հասել է, հետո կորցրել այն, իսկ մյուս մասին՝ այդպես էլ չի հաջողվել ձեռք բերել անկախություն, ուստի պետք է գնահատել այն, ինչ ունենք այսօր:
«Երկիրն անկախ է այնքանով, որքանով դրսի խաղացողների հետ կապվածություն ունի: Մեզ պետք է իշխանությունը, որը գործով կպահպանի անկախությունը: Ցավոք, մենք այսօր ոչ թե այս փաստաթղթի ուժեղացման, այլ թուլացման փուլում են»,- ասաց Արամ Մանուկյանը:

Арам Манукян: Нам нужна власть, которая на деле обеспечат независимость
Декларации о независимости Армении – это наилучший документ в истории, который заложил начало становления независимости Армении. Об этом заявил сегодня в беседе с журналистами депутат парламента от фракции «Армянский национальный конгресс» Арам Манукян, касаясь последних развитий в карабахском урегулировании.
Он подчеркнул, что 23 августа 1990 года – один из исторически чудесных дней для армянского народа.
«Это краеугольный камень нашего государства, свидетельство о рождении нашего государства, поскольку уже в первом пункте устанавливается, что Армянская ССР переименовывается в Республику Армения. Если обратить внимание на 12 пунктов, то можно увидеть, что принять такой документ, находясь в составе другой страны, просто невозможно. Однако в документе нет ни одного пункта, который не был бы реализуемым», - отметил Арам Манукян.
По его словам, Декларация о независимости Армении – это смелый и грамотно разработанный документ.
А.Манукян отметил, что о независимости мечтали многие страны, однако не всем удалось достичь этого, посему нужно ценить то, что сегодня имеем.
«Страна независима настолько, насколько находится в зависимости от внешних игроков. Нам нужна власть, которая на деле обеспечат независимость. К сожалению, сегодня мы находимся на этапе ослабления, а не усиления независимости», - сказал Арам Манукян.