Ճապոնիայի վարչապետն ԱԱԽ արտակարգ նիստ է հրավիրել
Ճապոնիայի վարչապետ Սինձո Աբեն օգոստոսի 24-ին Ազգային անվտանգության խորհրդի արտակարգ նիստ է հրավիրել՝ ԿԺԴՀ բալիստիկ հրթիռի արձակման կապակցությամբ, հայտնում է ТАСС-ը՝ հղում անելով Ճապոնիայի կառավարությունը:
Վերջին անգամ Ճապոնիան ազգային անվտանգության խորհրդի արտահերթ նիստ էր գումարել օգոստոսի 3-ին, երբ ԿԺԴՀ –ն դարձյալ բալիստիկ հրթիռ էր արձակել:
Ավելի վաղ ԿԺԴՀ-ն սուզանավից էր բալիստիկ հրթիռ արձակել: Ճապոնիայի ՊՆ տվյալներով հրթիռը հաղթահարել էր մոտ 500 կմ հեռավորություն ու ընկել Ճապոնական ծովում, առաջին անգամ 80 կմ խորանալով երկրի ՀՕՊ նույնականացման գոտում: Ճապոնիայի կառավարության ղեկավարն այդ քայլն անվանել էր «ՄԱԿ ԱԽ բանաձևի անթույլատրելի խախտում, որը լուրջ սպառնալիք է աշխարհին ու տարածաշրջանի կայունությանը»:

Премьер-министр Японии созвал экстренное заседание СНБ
Премьер-министр Японии Синдзо Абэ 24 августа созвал экстренное заседание Совета национальной безопасности страны в связи с запуском баллистической ракеты КНДР. Как сообщает ТАСС, об этом объявило правительство Японии.
Последний раз Япония экстренно созывала национальный совбез 3 августа, когда КНДР также осуществила запуск баллистической ракеты. Тогда северокорейская ракета впервые упала в исключительную экономическую зону Японии:
Ранее КНДР осуществила запуск баллистической ракеты с подводной лодки. По данным Министерства обороны Японии, ракета преодолела расстояние около 500 км и упала в Японское море, впервые пролетев 80 км вглубь зоны идентификации ПВО страны. Глава японского правительства назвал этот запуск «непростительным нарушением резолюций Совета безопасности ООН, которое несет серьезную угрозу миру и стабильности во всем регионе».