Հայաստանն Իրանի հետ ազատ առևտրային գոտու ստեղծման շուրջ պայմանավորվածություն է ձեռք բերել
Վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի հերթական նիստին Իրանի հետ ազատ առևտրային գոտու ստեղծման շուրջ պայմանավորվածություն է ձեռք բերել:
«Սա կարևոր է, որովհետև այն հնարավորություն կտա ապրանքների արտադրության և ծառայությունների մատուցման առումով լավ հարաբերություն ստեղծել թե Իրան-ԵԱՏՄ, թե  այստեղ արտադրված ապրանքների արտահանման առումով տարբեր երկրներ՝ օգտվելով այն առևտրային ռեժիմներից, որ Հայաստանն ունի Եվրոպայի, ԱՄՆ-ի, Կանադայի և այլ երկրների հետ», - կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց էկոնոմիկայի նախարար Արծվիկ Մինասյանը:
Կա արդյո՞ք ԵԱՏՄ հանձնաժողովի ու Իրանի հետ համաձայնություն՝ կապված ազատ առևտրային գոտու ստեղծման հետ հարցին ի պատասխան Արծվիկ Մինասյանը նշեց, թե այդ համաձայնությունը ձեռք է բերվել ՀՀ վարչապետի առաջարկության հիման վրա:
«Հիմա Հայաստանի հիմնական խնդիրը օրենսդրական ապահովվածություն ունենալն է: Դրա համար ներկայումս շրջանառության մեջ է դրված ազատ առևտրի գոտու ստեղծման մի նախագիծ, որը համաձայնությունների փուլում է», - նշեց նա:
Գոտու ստեղծման ժամկետը նախարար Մինասյանը  դժվարացավ նշել, սակայն շեշտեց, որ այժմ ցանկություն կա առավելագույն ազատություն հաղորդել: «Որովհետև այս գոտին լինելու է արտադրության կազմակերպման և բարձրարժեք ծառայությունների մատուցման համար», - ընդգծեց Ա. Մինասյանը:
Հայաստանը կունենա՞ հնարավորություն Ռուսաստանից անկախ ազատ առևտրային գոտի ունենալ Իրանի հետ, Արծվիկ Մինասյանն ասաց, որ այդ կարգավիճակն ի սկզբանե Հայաստանի համար համարվում է տրված:
«Հավելյալ նոր փաստաթղթի ստորագրում Իրանի և ԵԱՏՄ-ի միջև չի նախատեսվում այս առումով և դրա կարիքն էլ չկա», - ասաց նախարար Մինասյանը:

Арцвик Минасян: Достигнута договоренность о создании зоны свободной торговли с Ираном
Премьер-министр Овик Абраамян в ходе очередного заседания Евразийского межправительственного совета достиг договоренности о создании зоны свободной торговли с Ираном.
«Это важно, поскольку предоставит возможность создания хороших отношений Иран-ЕАЭС и в плане производства товаров и оказания услуг, и в плане экспорта произведенного здесь товара в различные страны, используя торговые режимы, которые есть у Армении с Европой, США, Канадой и другими странами», - заявил журналистами после заседания правительства министр экономики Арцвик Минасян.
Отвечая на вопрос о том, есть ли уже соглашение с комиссией ЕАЭС и Ираном о создании зоны свободной торговли, Арцвик Минасян отметил, что это соглашение было достигнуто на основании предложения премьер-министра Армении.
«Сейчас основной задачей Армении является обеспечение законодательной надежности. С этой целью сейчас подготовлен проект о создании зоны свободной торговли, который находится на стадии согласования», - отметил министр экономики.
Арцвик Минасян затруднился назвать сроки создания этой зоны, однако есть стремление придать максимальную свободу. «Поскольку эта зона будет для организации производства и оказания высококвалифицированных услуг», - подчеркнул А.Минасян.
Министр также отметил, что подписание дополнительного нового документа между Ираном и ЕАЭС не предусматривается, да необходимости в этом отсутствует.