Մերկել. Եվրամիությունը Brexit-ի «մանրակրկիտ պատասխան» կպատրաստի
ԵՄ-ի անդամ 27 երկրների՝ սեպտեմբերի 16-ին Բրատիսլավայում կայանալիք ոչ պաշտոնական գագաթնաժողովը կսկսի աշխատանքը Brexit-ի «մանրակրկիտ պատասխանի» վրա: Ինչպես հայտնում է РИА Новости-ն՝ այս մասին հայտարարել է Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը՝ Վարշավայում ելույթ ունենալով «Վիշեգրադյան խմբի» ղեկավարների հետ համատեղ անցկացված մամուլի ասուլիսում:
Ելույթն ուղիղ եթերով հեռարձակել Է Phoenix հեռուստաալիքը:
«Ես համամիտ եմ, որ Բրատիսլավան հանձնարարություն-գագաթնաժողով Է, դա գագաթնաժողով չէ, որը որոշում է ընդունելու, դա աշխատանքի սկիզբն է... ԵՄ-ից Մեծ Բրիտանիայի դուրս գալը ոչ թե ինչ-որ իրադարձություն է, այլ խորը կտրվածք Եվրամիության ինտեգրացման պատմության մեջ: Ուստի կարևոր է գտնել այդ խորը կտրվածքի հանգամանալի պատասխանը», - ասել է Մերկելը:
Կանցլերն ընդգծել Է, որ Մեծ Բրիտանիայում կայացած հանրաքվեի արդյունքների գնահատումը, ինչի համար «մենք բոլորս ցավում ենք», կդառնա Բրատիսլավայի հանդիպման կենտրոնական թեման:
Մեծ Բրիտանիայում հունիսի 23-ին հանրաքվե (Brexit) է անցկացվել ԵՄ-ին հետագա անդամակցության հարցի շուրջ. Եվրամիությունից երկրի դուրս գալու օգտին քվեարկել Է բրիտանացիների 51,9 տոկոսը:

Меркель: ЕС начнет работу над «тщательным ответом» на Brexit
Неформальный саммит 27 стран-участниц ЕС в Братиславе 16 сентября начнет работу над «тщательным ответом» на Brexit. Как сообщает РИА Новости, об этом  заявила канцлер ФРГ Ангела Меркель на совместной пресс-конференции с лидерами «Вышеградской группы» в Варшаве.
Трансляцию выступления в прямом эфире вел телеканал Phoenix.
«Я соглашусь, что Братислава – это саммит-поручение, это не саммит, который примет решение, это начало работы… Выход Великобритании из ЕС – это не какое-то событие, это глубокий надрез в истории интеграции Европейского союза. Поэтому важно найти тщательный ответ на этот глубокий надрез», — сказала Меркель.
Канцлер подчеркнула, что оценка итогов «негативного референдума» в Великобритании, о котором «мы все сожалеем», станет центральной темой встречи в Братиславе.
В Великобритании 23 июня прошел референдум по членству в ЕС (Brexit), за выход страны из Евросоюза проголосовали 51,9% британцев.