ՄԻՊ-ը պայմանավորվածություն է ձեռք բերել ապահովելու Անդրիաս Ղուկասյանի հետազոտումը քաղաքացիական հիվանդանոցում
27/08/2016 11:19
Մարդու իրավունքների պաշտպանն ընդունել է քաղաքագետ, ներկայում կալանքի տակ գտնվող Անդրիաս Ղուկասյանի կնոջը՝ Անահիտ Թարխանյանին։
«Անդրիաս Ղուկասյանի կինը՝ Անահիտ Թարխանյանը ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմ է ներկայացրել դիմում Ա. Ղուկասյանի հացադուլի և նրա առողջական վիճակի վերաբերյալ:
Դիմում ներկայացնելուց անմիջապես հետո Ա. Թարխանյանին ընդունել է ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը:
Նշվածից բացի,  Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի Խոշտանգումների և վատ վերաբերմունքի կանխարգելման վարչության ներկայացուցիչները Արդարադատության նախարարության «Նուբարաշեն» քրեակատարողական հիմնարկ կատարած հերթական այցի շրջանակներում տեսակցել են Ա. Ղուկասյանին: Նրա հետ տեղի է ունեցել առանձնազրույց, ինչպես նաև ուսումնասիրվել են նրա վերաբերյալ փաստաթղթերը», - ասված է ՄԻՊ հաղորդագրությունում:
Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակից հայտնում են, որ Ա. Թարխանյանի դիմումում բարձրացված հարցերի լուծման նպատակով անմիջապես տեղի է ունեցել քննարկում ՀՀ արդարադատության նախարարության քրեակատարողական վարչության հետ:
«Արդյունքում, ձեռք է բերվել պայմանավորվածություն հետևյալի մասին՝
1. ապահովել Ա. Թարխանյանի կամ Ա. Ղուկասյանի նախընտրած բժշկի անարգել մուտքը «Նուբարաշեն» քրեակատարողական հիմնարկ՝ Անդրիաս Ղուկասյանի առողջական վիճակը հետազոտելու նպատակով
2. Ա. Թարխանյանի դիմումում, ինչպես նաև Ա. Ղուկասյանի կողմից իր հետ առանձնազրույցի ընթացքում նշված հետազոտություններն առաջնահերթ կարգով իրականացնել քրեակատարողական վարչության կողմից՝ առաջիկա ոչ աշխատանքային օրերի ընթացքում
3. սկսել ընթացակարգ՝ ապահովելու համար Անդրիաս Ղուկասյանի հետազոտումը քաղաքացիական հիվանդանոցում:
Ա. Թարխանյանի դիմումի կապակցությամբ Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմում սկսվել է նաև քննարկման գրավոր ընթացակարգ»:
«Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ում գտնվող Անդրիաս Ղուկասյանն արդեն 27 օր է՝ հացադուլ է հայտարարել: Վերաքննիչ քրեական դատարանը մերժեց Ղուկասյանի փաստաբանների՝ գրավի դիմաց նրան ազատ արձակելու միջնորդությունը:
Անդրիաս Ղուկասյանին, հիշեցնենք, մեղադրանք է առաջադրվել 225-րդ հոդվածի 1-ին մասով (Զանգվածային անկարգություններ կազմակերպելը):

Омбудсмен Армении достиг договоренности об обследовании Андреаса Гукасяна в гражданской больнице
Защитник прав человека Армении Арман Татоян принял супругу находящегося в настоящее время под стражей члена инициативы «Новая Армения», политолога Андреаса Гукасяна Анаит Тарханян.
Анаит Тарханян представила в аппарат омбудсмена Армении заявление относительно состояния здоровья Андреаса Гукасяна в связи с объявленной им голодовкой.
«Защитник прав человека Армении Арман Татоян принял А.Тарханян сразу после поступления заявления. Кроме того, представители управления по предотвращению пыток и плохого отношения аппарата омбудсмена в рамках очередного визита в УИУ «Нубарашен» Минюста Армении встретились с Андреасом Гукасяном. Состоялась беседа с ним, были изучены документы», - говорится в заявлении офиса омбудсмена.
Как отмечается, для решения поднятых в заявлении Анаит Тарханян вопросов состоялось обсуждение с управлением уголовно-исполнительных учреждений министерства юстиции Армении.
В результате достигнута договоренность о беспрепятственном допуске в УИУ «Нубарашен» по выбору Андреаса Гукасяна врача для обследования его состояния здоровья.
В предстоящие нерабочие дни управлением уголовно-исполнительных учреждений в первоочередном порядке должны быть проведены все указанные в заявлении Анаит Тарханян, а также отмеченные в ходе беседе с Андреасом Гукасяном медицинские обследования. Кроме того, будет начата процедура для обеспечения обследования Андреаса Гукасяна в гражданской больнице.
Андреас Гукасян уже 27 дней продолжает голодовку в УИУ «Нубарашен». Апелляционный уголовный суд Армении отклонил ходатайство Андреаса Гукасяна об освобождении под залог.
Напомним, Андреасу Гукасяну предъявлено обвинение по признакам ч.1 статьи 225 Уголовного кодекса Армении (организация массовых беспорядков).