ԿԸՀ-ն չեղյալ է հայտարարել 4+4+4 քննարկումների արդյունքում ձեռք բերված դրույթները
Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովն այսօր՝ օգոստոսի 29-ին, հրավիրված արտահերթ նիստում չեղյալ է համարել 2016 թ. հունիսի 30-ին ԱԺ-ի կողմից ընդունված Ընտրական օրենսգրքի փոփոխությունների օրինագիծը: Ընտրական օրենսգրքում ամրագրված վերահսկողական մեխանիզմներն առաջիկա ԱԺ ընտրություններում չեն կիրառվելու, քանի որ ըստ Կառավարության գրավոր պատասխանի՝ նշված ժամկետում հնարավոր չի եղել ապահովել փոփոխությունների համար անհրաժեշտ տեխնիկական միջոցները։
«Խնդիրն այն է, որ նշված օրենքը նոր նմուշի նույնականացման քարտերի տրամադրում է ենթադրում, ինչը նշանակում է 10 մատների մատնահետքերի առանձին հավաքագրում, ուստի նշված ժամանակահատվածում ՀՀ այն քաղաքացիները, ովքեր չունեին նույնականցման քարտ, պիտի հայտ ներկայացնեին և ստանային քարտեր: Նման քաղաքացիների քանակը շատ է, մյուս կողմից էլ անհրաժեշտ են  տեխնիկական և ֆինանսական միջոցներ այդ աշխատանքներն իրականացնելու համար», - պարզաբանելով մերժումը՝ նշեց ԿԸՀ նախագահ Տիգրան Մուկուչյանը:
Տեխնիկական միջոցների տեղադրումը նախատեսվում էր սկսել սեպտեմբերի 1-ից, սակայն  վերջին օրերին հայտնի դարձավ, որ 4+4+4 ձևաչափով քննարկումների արդյունքում ձեռք բերված և Ընտրական օրենսգրքում ընդգրկված այդ վերահսկողական մեխանիզմները չեն գործելու։

ЦИК Армении признала недействительными согласованные в формате «4+4+4» положения
Центральная избирательная комиссия Армении сегодня в ходе заседания признала недействительными законопроект о внесении изменений в Избирательный кодекс, принятый парламентом Армении 30 июня 2016 года. Закрепленные в Избирательном кодексе механизмы контроля не будут применяться на предстоящих парламентских выборах, поскольку согласно письменному ответу правительства, в указанный период невозможно обеспечить необходимые для изменений технические средства.
«Проблема в том, что указанный закон предполагает предоставление идентификационных карт нового образца, что значит отдельный сбор отпечатков десяти пальцев, посему в указанный срок те граждане Армении, у которых нет идентификационных карт, должны были представить заявку и получить карты. Число таких граждан очень большое, с другой стороны необходимы технические и финансовые средства для осуществления этих работ», - отметил председатель ЦИК Тигран Мукучян, комментируя отклонение законопроекта.
Установку технических средств предусматривалось начать с 1-го сентября, однако в последние дни стало известно, что достигнутые в результате обсуждений в формате  «4+4+4» и включенные в Избирательный закон механизмы контроля не будут действовать.