Ինտերֆաքս. ՌԴ-ն և ԱՄՆ-ը մտադրվել են համակարգված հարվածներ հասցնել Հալեպին
Մոսկվան և Վաշինգտոնը Սիրիայի իրադրության կարգավորման բանակցություններում ուսումնասիրում են սեպտեմբերի կեսերին Հալեպում համատեղ գործողություն իրականացնելու հնարավորությունը, հայտնում է «Интерфакс»-ը՝ հղում անելով Ժնևում իր աղբյուրին:
«Կողմերը քննարկում են մոտավորապես սեպտեմբերի կեսերից Հալեպում զինյալներին համակարգված հարվածներ հասցնելու հնարավորությունը», - ասել է ռուս-ամերիկյան կոնսուլտացիաներին մոտ կանգնած աղբյուրը:
Նա պարզաբանել Է, որ «այդ պահին քաղաքում և դրա շրջակայքում պետք է մնացած լինեն սոսկ այն զինյալները, որոնք չեն ցանկացել վայր դնել զենքը եւ դուրս գալ Հալեպից»:
«Քաղաքում մնացած զինյալները կշրջափակվեն և ենթակա կլինեն ոչնչացման», - ընդգծել Է աղբյուրը՝ չճշտելով, թե ենթադրվում Է արդյոք Սիրիայի ռազմաօդային ուժերի մասնակցությունն այդ հարվածները հասցնելուն:

Интерфакс: РФ и США задумались о нанесении скоординированных ударов по Алеппо
Москва и Вашингтон на переговорах по урегулированию ситуации в Сирии изучают возможность совместной операции в Алеппо в середине сентября, заявил Интерфаксу в понедельник источник в Женеве.
«Стороны обсуждают возможность начала нанесения скоординированных ударов по боевикам в Алеппо примерно с середины сентября», - сказал источник, близкий к российско-американским консультациям.
Он пояснил, что «к этому моменту в городе и его окрестностях должны будут остаться лишь те боевики, которые не пожелали сложить оружие и выйти из Алеппо».
«Оставшиеся в городе боевики будут заблокированы и будут подлежать уничтожению», - подчеркнул источник, не уточнив, предполагается ли участие ВВС Сирии в нанесении этих ударов.