Ուզբեկստանի նախագահը հոսպիտալացվել է
Ուզբեկստանի նախագահ Իսլամ Քարիմովը հոսպիտալացվել է: Այդ մասին ասված է Ուզբեկստանի կառավարության պաշտոնական հայտարարության մեջ, հայտնում է BBC-ի ռուսական ծառայությունը:
«Մասնագետների կարծիքով՝ ամբողջական բժշկական հետազոտությունը և հետագա բուժումը որոշակի ժամանակ կպահանջի»,- նշվում է նախարարների կաբինետի հաղորդագրության մեջ:
Պաշտոնական աղբյուրները չեն ճշտում, թե ինչի համար է Ուզբեկստանի նախագահին բուժօգնություն պահանջվել:
Սովորաբար Քարիմովի առողջական վիճակի մասին նրա գլխավորած երկրում պաշտոնական հայտարարություններ չեն արվում: Մինչ այժմ այդ մասին հայտնում էին միայն արտասահմանյան ԶԼՄ-ները:
Իսլամ Քարիմովն Ուզբեկստանը գլխավորել է 1989 թվականին՝ զբաղեցնելով Ուզբեկստանի կոմկուսի Կենտկոմի առաջին քարտուղարի պաշտոնը: Նա երկրի նախագահ է ընտրվել 1990 թվականի մարտի 24-ին Ուզբեկական ԽՍՀ-ի Գերագույն խորհրդի նստաշրջանում:

Президент Узбекистана госпитализирован
Президент Узбекистана Ислам Каримов находится в больнице. Об этом говорится в официальном заявлении правительства Узбекистана, передает жрусская служба BBC.
"По мнению специалистов, полное медицинское обследование и последующее лечение потребуют определенного времени", — говорится в сообщении кабинета министров.
Из-за чего президенту Узбекистана понадобилась медицинская помощь, официальные источники не уточняют.
Обычно официальных заявлений о состоянии здоровья Каримова в возглавляемой им стране не делается. До сих пор об этом сообщали только зарубежные СМИ.
Ислам Каримов возглавил Узбекистан в 1989 году, заняв пост первого секретаря ЦК компартии Узбекистана.