Apple-ը կվիճարկի 13 մլրդ եվրո տուգանքի վերաբերյալ Եվրահանձնաժողովի որոշումը
Ամերիկյան Apple ընկերությունը հայտարարել է, որ մտադիր է վիճարկել հօգուտ Իռլանդիայի իշխանությունների իրենից 13 մլրդ եվրո գանձելու Եվրահանձնաժողովի որոշումը, հայտնում է BBC-ի ռուսական ծառայությունը:
«Apple-ը հետևում է օրենքին և վճարում է բոլոր անհրաժեշտ հարկերը, որտեղ էլ մենք աշխատենք: Մենք կբողոքարկենք և համոզված ենք, որ որոշումը կչեղարկվի»,- ասվում է ընկերության հայտարարության մեջ:
Apple-ում համարում են, որ Եվրահանձնաժողովի որոշումը զգալի բացասական ազդեցություն կունենա Եվրոպայում ներդրումային իրավիճակի և աշխատաշուկայի վրա:
Ընկերության նկատմամբ տուգանքը դատապարտել է նաև ԱՄՆ ֆինանսների նախարարությունը: Գերատեսչությունում հայտարարել են, որ որոշումը կարող է խաթարել «ԵՄ-ի և ԱՄՆ-ի տնտեսական գործընկերության ոգին»:
Ռեկորդային գումարը նշանակվել է որպես փոխհատուցում այն կորուստների դիմաց, որոնք Իռլանդիայի տնտեսությունը կրել է չվճարված հարկերի պատճառով:

Apple оспорит решение Еврокомиссии о штрафе на 13 млрд евро
Американская компания Apple заявила, что намерена оспорить решение Еврокомиссии о взыскании с нее 13 млрд евро в пользу властей Ирландии, передает русская служба BBC.
"Apple соблюдает закон и выплачивает все необходимые налоги, где бы мы ни работали. Мы будем подавать апелляцию и мы уверены, что решение будет отменено", - говорится в заявлении компании.
В Apple полагают, что решение Еврокомиссии окажет значительное негативное влияние на инвестиционный климат и рынок труда в Европе.
Наложенный на компанию штраф осудило и министерство финансов США. В ведомстве заявили, что решение может подорвать "дух экономического партнерства ЕС и США".
Рекордная сумма была взыскана с компании в качестве возмещения потерь, которые ирландская экономика понесла из-за невыплаченных налогов.