Ավստրալիայում մեկ տուփ ծխախոտի գինը կարող է հասնել մինչև 30 դոլար
Ավստրալիայի կառավարությունը դաշնային խորհրդարանի քննարկմանն է ներկայացրել առաջիկա 4 տարիների ընթացքում ծխախոտային արտադրանքի ակցիզները տարեկան 12,5 տոկոսով թանկացնելու մասին օրինագիծ, հայտնում է ТАСС-ը:
«Տարբեր ուսումնասիրությունների տվյալներով՝ հարկերի բարձրացումը ծխողների թվի կրճատման ամենաարդյունավետ միջոցներից մեկն է», - հայտարարել է եկամուտների և ֆինանսական գործողությունների հարցերով նախարար Քելլի Օ’Դուայերը:
Նա հայտնել է, որ ներկայումս Ավստրալիայում ծխում է մոտ 2,7 մլն մարդ: Բժիշկների տվյալներով՝ այդ մարդկանց մոտ երկու երրորդը կմահանա ծխելու հետևանքով առաջացած հիվանդություններից, եթե չթողնեն այդ վնասակար սովորությունը:
Ավստրալիայի ֆինանսների նախարարության գնահատմամբ՝ ծխախոտի ակցիզների թանկացումը կօգնի լուծել դաշնային բյուջեի քրոնիկական դեֆիցիտի խնդիրը, քանի որ առաջիկա 4 տարում գանձարանին կբերի լրացուցիչ 4,7 մլրդ դոլար (մոտ 3,6 մլրդ ԱՄՆ դոլար):
Սպասվում է, որ կառավարական օրինագիծը կհաստատվի առանց որևէ ձգձգման: Ներկայումս Ավստրալիայում մեկ տուփ ծխախոտն արժե 20-25 դոլար (15,2-19 ԱՄՆ դոլար): Տնտեսագետների կանխատեսմամբ՝ կառավարական ծրագրերի իրականացման արդյունքում 2020 թվականին մեկ տուփ ծխախոտը կարժենա ավելի քան 40 դոլար (ավելի քան 30 ԱՄՆ դոլար):

В Австралии цена пачки сигарет может вырасти до $30 через четыре года
Правительство Австралии внесло на рассмотрение федерального парламента законопроект о повышении в течение предстоящих четырех лет акцизов на табачную продукцию ежегодно на 12,5%, передает ТАСС.
"Согласно данным различных исследований, повышение налогов является одним из самых эффективных способов сокращения числа курящих", - заявила министр по делам доходов и финансовых операций Келли О'Дуайер, представляя законопроект в палате представителей. "Более высокие цены (на сигареты) заставляют людей бросать курить", - пояснила министр. Она также сообщила, что в настоящее время в Австралии курят около 2,7 млн человек. По данным медиков, примерно две трети этих людей умрут от вызываемых курением болезней, если не откажутся от вредной привычки.
По оценкам австралийского Минфина, повышение табачных акцизов поможет решению проблемы хронических дефицитов федерального бюджета, поскольку в ближайшие четыре года принесет казне дополнительно 4,7 млрд долларов (около 3,6 млрд долларов США). Ожидается, что правительственный законопроект будет одобрен без каких-либо проволочек - ранее парламентарии оппозиционной Лейбористской партии неоднократно заявляли, что его поддержат.
В настоящее врем пачка сигарет в Австралии стоит от 20 до 25 долларов (от $15,2 до $19). По прогнозам экономистов, в результате реализации правительственных планов в 2020 году цена пачки составит более $40 (более $30).