Էստոնիայի նախագահի ընտրությունները կշարունակվեն սեպտեմբերի 24-ին
Էստոնիայի նախագահի ընտրությունները Ընտրողների կոլեգիայում կշարունակվեն սեպտեմբերի 24-ին, քանի որ չի հաջողվել խորհրդարանում նախագահ ընտրել, հայտնում է РИА Новости-ն հղում անելով երկրի բարձրագույն օրենսդիր մարմնի մամուլի ծառայությանը:
Էստոնիայում անուղղակի ընտրությունների երկմակարդականի համակարգ է գործում. նախ խորհրդարանն է փորձում նախագահ ընտրել, բայց եթե թեկնածուներից ոչ մեկին չի հաջողվում ձայների անհրաժեշտ քանակություն հավաքել, ընտրությունները շարունակվում են Ընտրողների կոլեգիայում, որը ձևավորվում է խորհրդարանի պատգամավորներից և տեղական ինքնակառավարման ներկայացուցիչներից:
«Էստոնիայի սահմանադրության և Հանրապետության նախագահի ընտրությունների մասին օրենքի համաձայն, խորհրդարանի խոսնակ Էյկի Նեստորը ընտրողների կոլեգիա է հրավիրել նախագահ ընտրելու համար, այն կգումարվի «Էստոնիա» համերգային դահլիճում`  2016 թվականի սեպտեմբերի 24-ին, ժամը 12:00-ին», - ասված է մամուլի ծառայության հաղորդագրության մեջ:
Քվեարկության երեք փուլերի շրջանակում, որոնք խորհրդարանում ընթացել են երկուշաբթի և երեքշաբթի, պատգամավորներին չի հաջողվել Էստոնիայի ղեկավար ընտրել, որովհետև ներկայացված թեկնածուներից ոչ մեկը չի հավաքել հաղթանակի համար անհրաժեշտ ձայների քանակը:

Выборы президента Эстонии продолжатся 24 сентября
Выборы президента Эстонии, после того, как его не удалось избрать в парламенте, продолжаться в Коллегии выборщиков 24 сентября. передает РИА Новости со ссылкой на пресс-службу высшего законодательного органа страны.
В Эстонии действует двухуровневая система непрямых выборов президента: сначала президента пытается избрать парламент, но если никому из кандидатов не удастся набрать нужное число голосов, то выборы продолжаются в Коллегии выборщиков, образуемой из депутатов парламента и представителей местных самоуправлений.
«Согласно конституции Эстонии и Закону о выборах президента Республики, спикер парламента Эйки Нестор созвал коллегию выборщиков для избрания президента, которая соберется в концертном зале «Эстония» 24 сентября 2016 года в 12:00», - говорится в сообщении пресс-службы.
В ходе трех туров голосования, которые прошли в понедельник и вторник в парламенте, депутатам не удалось избрать главу Эстонии, поскольку никто из представленных кандидатов не набрал необходимого для победы количества голосов.