Մոլդովայում նախագահի թեկնածուն հանդես է գալիս պետության վերացման օգտին
Մոլդովայի Լիբերալ կուսակցության քաղաքական խորհուրդը, որը իշխող կոալիցիայի անդամ է, օգոստոսի 31-ի նիստում որոշում է ընդունել կուսակցության առաջնորդ Միխայ Գիմպուին երկրի նախագահի թեկնածու առաջադրելու մասին: Այս քաղաքական գործիչը հանդես է գալիս պետության վերացման և հարևան Ռումինիայի հետ միավորվելու օգտին,  հայտնում է ТАСС-ը:
«Մենք կշարունակենք պայքարել ռումինական հողերը միավորվելու համար: Սակայն դա բարդ հարց է, որի լուծման համար տարիներ կպահանջվեն: Մինչ այդ բազմաթիվ տնտեսական խնդիրներ ունենք, անհրաժեշտ է մարդկանց կենսամակարդակը բարձրացնել», - լրագրողների հետ զրույցում իր ծրագիրը պարզաբանել է Գիմպուն:
Անցած շաբաթ նա Ռումինիայի վարչապետին է նվիրել «Մեծ Ռումինիայի» քարտեզը, որի կազմի մեջ է մտած Մոլդովան, նաև Ուկրաինայի Օդեսայի և Չերնովիցկի մարզերի մի մասը: Քարտեզի վրա խորհրդանշական գրառում կա. «Նույն  լեզվով ենք խոսում, մի ազգ ենք, մի երկիր էլ կլինենք»:

В Молдавии кандидат в президенты выступает за ликвидацию государства
Политический совет Либеральной партии (ЛП) Молдавии, входящей в правящую коалицию, на заседании 31 августа принял решение о выдвижении кандидатом в президенты республики своего лидера Михая Гимпу. Этот политик выступает за ликвидацию государства и объединение его с соседней Румынией, передает ТАСС.
«Мы будем продолжать добиваться воссоединения румынских земель. Однако это непростой вопрос, на решение которого потребуются годы. А пока у нас есть много других проблем в экономике, необходимо поднимать уровень жизни людей», - прокомментировал журналистам Гимпу свою программу.
Политик на прошлой неделе преподнес в подарок премьеру Румынии Дачиану Чолошу карту «Великой Румынии», в состав которой входит Молдавия, а также часть Одесской и Черновицкой областей Украины. На ней была символическая надпись: «Говорим на одном языке, одной нацией являемся, одной страной будем!».