ՀՀ մշտական ներկայացուցիչը հանդիպեց ԵԽ գլխավոր քարտուղարի տեղակալի հետ
Եվրոպայի Խորհրդում ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ Պարույր Հովհաննիսյանը հանդիպեց ԵԽ գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Գաբրիելա Բատաինի-Դրագոնիի հետ, հայտնում են ՀՀ ԱԳՆ-ից:
Հանդիպման ընթացքում Պարույր Հովհաննիսյանն ի պահ հանձնեց «Ահաբեկչության կանխարգելման մասին» ԵԽ կոնվենցիայի և «Մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների պաշտպանության մասին» կոնվենցիան փոփոխող 15-րդ արձանագրության ՀՀ վավերագրերը։
Համապատասխան արձանագրությունների ստորագրումից հետո տեղի ունեցավ առանձնազրույց, որի ընթացքում կողմերն անդրադարձան ԵԽ օրակարգային հարցերին, ինչպես նաև տարածաշրջանային խնդիրներին։
Քննարկվեց Հայաստան-ԵԽ 2015-18թթ. գործողությունների ծրագրի իրականացման ընթացքը, որի մեկնարկը ազդարարվել էր ՀՀ ԱԳ նախարարի և ԵԽ գլխավոր քարտուղարի տեղակալ մասնակցությամբ ս.թ. մայիսի 21-ին` Երևանում կայացած միջոցառմանը։
Կողմերը վերահաստատեցին իրենց փոխադարձ հանձնառությունը շարունակելու գործողությունների ծրագրի արդյունավետ իրականացմանն ուղղված ջանքերը, որի նպատակն է աջակցել ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների և օրենքի գերակայության ոլորտներում Հայաստանում ընթացող շարունակական բարեփոխումներին։

Постоянный представитель Армении в Совете Европы встретился с заместителем генсека организации
Постоянный представитель Армении в Совете Европы Паруйр Ованнисян встретился с заместителем генерального секретаря СЕ Габриэлой Баттаини-Драгони, сообщает пресс-служба МИД Армении.
В ходе встречи Паруйр Ованнисян передал на хранение заместителю генсека СЕ грамоты о ратификации Арменией Конвенции Совета Европы о предупреждении терроризма и Протокола N 15, вносящего изменения в Конвенцию о защите прав человека и основных свобод.
После подписания соответствующих протоколов состоялась беседа, во время которой стороны обратились к вопросам повестки СЕ, а также региональным проблемам.
Были обсуждены ход реализации программы действий Армения – СЕ на 2015-18гг., старт которой был объявлен министром иностранных дел Армении и генеральным секретарем СЕ 21 мая этого года в Ереване.
Стороны вновь подтвердили взаимное обязательство продолжать усилия по эффективной реализации программы действий, цель которой содействовать осуществляемым Арменией последовательным реформам в сфере демократии, прав человека и верховенства закона.