Օբաման ԱՄՆ-ում մեկ տարով երկարացրել է արտակարգ դրության ռեժիմը
ԱՄՆ-ի նախագահ Բարաք Օբաման ահաբեկչական սպառնալիքի կապակցությամբ երեքշաբթի երկրում մեկ տարով երկարաձգել է արտակարգ դրության ռեժիմը, որն ի սկզբանե հայտարարվել էր 2001 թվականի սեպտեմբերի 11-ի ահաբեկչական գործողություններից հետո, հայտնում է РИА Новости-ն:
Պետության ղեկավարի կարգադրության մեջ նշվում է, որ արտակարգ դրության ռեժիմի երկարաձգումը պայմանավորված է ահաբեկչական գործողությունների պահպանվող սպառնալիքով: Գործող ռեժիմի ժամկետը լրանում էր 2016 թվականի սեպտեմբերի 14-ին:
Ի սկզբանե արտակարգ դրության ռեժիմը 2011 թվականի սեպտեմբերի 14-ին ԱՄՆ-ի նախագահ Ջորջ Բուշ կրտսերի կողմից հայտարարվել էր Նյու Յորքում և Վաշինգտոնում կատարված ահաբեկչական գործողություններից հետո, որոնք մոտ 3000 մարդու կյանք էին խլել:
Փաստաթուղթն ինքնին ԱՄՆ իշխանությունների հստակ գործողությունները չի բովանդակում, բայց որոշիչ է ահաբեկչական սպառնալիքներին հակազդելու գործում համապատասխան միջոցներ ձեռնարկելու համար:

Обама на год продлил режим ЧП в США
Президент США Барак Обама во вторник продлил на год действие режима чрезвычайного положения в стране в связи с террористической угрозой, который изначально был объявлен после терактов 11 сентября 2001 года, передает РИА Новости.
В распоряжении главы государства отмечается, что продление режима ЧП и соответствующих полномочий властей вызвано сохраняющейся угрозой терактов. Срок действующего режима истекал 14 сентября 2016 года.
Изначально режим ЧП был объявлен 14 сентября 2001 года президентом США Джорджем Бушем-младшим, после терактов в Нью-Йорке и Вашингтоне, которые унесли около 3 тысяч жизней. Сам документ не содержит конкретных действий властей США, но является определяющим для принятия соответствующих мер для реагирования на террористические угрозы.