Սեպտեմբերի 8-ին ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը խորհրդակցություն կանցնկացնի Մոսկվայում Ղարաբաղի հարցի շուրջ
Լեռնային Ղարաբաղի հարցով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հանդիպումը տեղի կունենա սեպտեմբերի 8-ին Մոսկվայում, հայտնել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան:
«Սեպտեմբերի 8-ին Մոսկվայում նախատեսվում է անցկացնել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների խորհրդակցություն», - չորեքշաբթի տեղի ունեցած ճեպազրույցի ընթացքում ասել է Մ.Զախարովան:
Նրա խոսքով՝ համանախագահների հանդիպումը նախատեսված է անցկացնել արտգործնախարարությունում՝ գերատեսչության ղեկավարության մասնակցությամբ:
«Կքննարկվեն ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման արդի հարցեր: Հատուկ ուշադրության կենտրոնում կգտնվի ԼՂ հակամարտության կարգավորման շուրջ մայիսի 15-ին Վիեննայում և հունիսի 20-ին Սանկտ-Պետերբուրգում ձեռքբերված պայմանավորվածությունների կատարման ընթացքը», - ասել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչը:
Նա նաև ընդգծել է, որ խոսքը այն ծրագրային խորհդակցությունների մասին է, որոնք պարբերաբար անցկացվում են Վաշինգտոնում, Փարիզում և Մոսկվայում: Հանդիպման հիմնական նպատակն է՝ համատեղել երեք պետությունների ջանքերը ԼՂ հակամարտության կարգավորման հարցում:

МИД РФ: Консультации Минской группы ОБСЕ по Карабаху пройдут 8 сентября в Москве
Консультации сопредседателей Минской группы ОБСЕ по Нагорному Карабаху пройдут 8 сентября в Москве, заявила официальный представитель МИД РФ Мария Захарова.
«Восьмого сентября в Москве запланированы консультации сопредседателей Минской группы ОБСЕ с участием Игоря Валентиновича Попова от Российской Федерации», - сказала она на брифинге в среду.
По ее словам, «запланирована их встреча в министерстве иностранных дел с руководством министерства».
«Будут обсуждаться актуальные вопросы нагорно-карабахского урегулирования. Особое внимание предполагается уделить рассмотрению хода реализации договорённостей, которые были достигнуты на саммитах по нагорно-карабахскому урегулированию в Вене 16 мая и в Санкт-Петербурге 20 июня», - сказала официальный представитель МИД РФ.
Она также отметила, что речь идёт о плановых консультациях, которые регулярно проводятся в Вашингтоне, Париже, Москве, основная цель этого мероприятия - координация усилий трех стран по урегулированию в Нагорном Карабахе.