Երկրաշարժն Իտալիային արժեցել է 4 մլրդ դոլար
Օգոստոսի 24-ին Իտալիայի կենտրոնական հատվածում տեղի ունեցած երկրաշարժի հասցրած վնասը, որի հետևանքով զոհվեց 297 մարդ, կազմում է մոտ 4 մլրդ եվրո: Ինչպես հայտնում է  ТАСС-ն, այս մասին  հայտարարել է Իտալիայի վարչապետ Մատեո Ռենցին:
«Մենք առայժմ վնասը գնահատում ենք միայն առավել շատ տուժած շրջաններում, որտեղ մարդիկ են զոհվել, իսկ իրականում շենքերի վնասվածքներ կան հարակից շատ գոտիներում»,- ասել է նա:
Քաղաքացիական պաշտպանության դեպարտամենտի ղեկավար Ֆաբրիցիո Կրուչոն էլ նշել է, որ տանիքից զրկված մոտ 3 հազար մարդու համար փայտե տներից ժամանակավոր ավան կառուցելու համար կպահանջվի մինչև  7 ամիս:
Շատերին առաջարկվել է պետության հաշվին  ժամանակավորապես հյուրանոցային համարներում տեղավորվել, նաև դոտացիա ստանալ բնակարան վարձելու համար:

Землетрясение в Италии обошлось стране в €4 млрд
Ущерб от землетрясения в центре Италии 24 августа, в результате которого погибли 297 человек, составляет, по приблизительным оценкам, €4 млрд. Как сообщает ТАСС, об этом заявил на пресс-конференции премьер-министр Италии Маттео Ренци.
«Мы пока оценивали ущерб только в наиболее пострадавших районах, где погибли люди, а на самом деле повреждения зданий есть во многих прилегающих зонах», - сказал премьер.
Как сообщил глава Департамента гражданской защиты Фабрицио Курчо, на сооружение временного городка из деревянных домов для примерно трех тысяч человек, лишившихся крова, понадобится до 7 месяцев.
Многим предложено временно расположиться в гостиничных номерах за счет государства, а также получить дотации на аренду квартиры.