Վերջ Ձեր զանգերին, Դուք իմ գործին խանգարում եք, մի զանգեք. «Վեդի Ալկոյից» հրաժարվում են պատասխանել հարցերին
23/09/2016 17:47
Դեռևս ամսվա սկզբին «Վեդի Ալկոն» պարտավորվել էր մինչև սեպտեմբերի 15-ը աղավնաձորցիներին վճարել խաղողի մթերման դիմաց չվճարված 10 ամսվա պարտքը, որը կազմում է 140 մլն դրամ:
Օրերս Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում Աղավնաձորի գյուղապետ Աշոտ Գալստյանը տեղեկացրել էր, որ գյուղացիները ի նշան բողոքի՝ կրկին դպրոց ու մանկապարտեզ չեն ուղարկում երեխաներին՝ պահանջելով վճարել պարտքը: Գյուղապետից տեղեկացանք նաև, որ փորձել են կապ հաստատել «Վեդի Ալկոյի» հետ, ինչն այդպես էլ չի հաջողվել:
Aysor.am-ը ևս փորձեց կապ հաստատել «Վեդի Ալկոյի» հետ և տեսնել, թե ինչ փուլում է գյուղացիներին պարտքի վճարման գործընթացը: Նշենք, որ ամբողջ շաբաթվա ընթացքում այդպես էլ չկարողացանք մեկնաբանություն ստանալ «Վեդի Ալկոյից»: Մեր զանգերին ի պատասխան խնդրում էին ավելի ուշ զանգահարել՝ պատճառաբանելով, որ տնօրենը տեղում չէ:
Այսօր կրկին փորձեցինք կապ հաստատել ընկերության տնօրենի հետ, մինչդեռ մեզ տեղեկացրին, որ տնօրենը գրասենյակում չի լինում, ուստի չի կարող մեզ հետ խոսել: Հետաքրքրվեցին, թե կարող ենք խոսել փոխտնօրենի կամ տեղեկատվական բաժնի աշխատակցի հետ, ինչին ի պատասխան մեզ ասվեց, որ փոխտնօրենը ևս տեղում չէ, իսկ տեղեկատվական բաժին ընկերությունը չունի: Փոխարենը տնօրենի հետ խոսելու համար մեզ ուղղորդեցին Աղավնաձոր:
«Ինքը լինում է շրջաններում, լինում է Աղավնաձորի սարերում, կարող եք գնալ այնտեղ իրեն գտնել»,-պատասխանեցին «Վեդի Ալկոյից»:
Aysor.am-ի թղթակիցը կապ հաստատեց Աղավնաձորի գյուղապետ Աշոտ Գալստյանի հետ, ով նշեց, որ շաբաթվա ընթացքում ընկերության տնօրենի հետ հանդիպում չի եղել:
«Իրենց հետ չենք հանդիպել: Երեկ վարչապետը հանձնարարել է նախարարներին զբաղվել այս հարցով և իրենք են զբաղվում»,-նշեց գյուղապետը:
Գյուղապետի հետ խոսելուց հետո կրկին զանգահարեցինք «Վեդի Ալկո»՝ ճշտելու մեզ տրամադրված տեղեկատվությունն այն մասին, որ ընկերության տնօրենը Աղավնաձորում է: Ինչին ի պատասխան մեզ ասացին. «Ոչ մի տեղեկություն չունեմ տնօրենի գտնվելու վայրից: Ես ենթադրելով եմ ասել, իր տեղը հստակ չգիտեմ: Ես այստեղ ֆինանսական գործերով եմ զբաղվում, քարտողարուհին այս պահին հիվանդանոցում է»:
Հարցին, թե ընկերությունում բացի տնօրենից չկա՞ մեկը, ով կպատասխանի մեր հարցերին, այլ ոչ թե ենթադրությունների հիման վրա կուղղորդի Աղավնաձոր, ստացանք հետևյալ պատասխանը.
«Դե ասում եմ չկա: Ես Ձեզ բացատրեցի, որ այդ հարցերով չեմ զբաղվում, ուրեմն ես էլ չեմ պատասխանի այդ հարցերին: Վերջ Ձեր զանգերին: Դուք իմ գործին խանգարում եք, մի զանգեք»:
Սեպտեմբերի 1-ին Վայոց ձորի մարզպետի և «Վեդի Ալկոյի» տնօրենի մասնակցությամբ տեղի էր ունեցել նիստ, որում պայմանավորվածություն էր ձեռք բերվել 15-օրվա ընթացքում վճարել պարտքը:
Երեկ կառավարության նիստի ժամանակ վարչապետ Կարեն Կարապետյանը նորանշանակ գյուղնախարար Իգնատի Առաքելյանին հանձնարարել էր կարգավորել խաղողի մթերման գործընթացի՝ նշելով, որ ամեն տարի գործընթացը գլխացավանք է դառնում, քանի որ «Վեդի Ալկոն» չի կատարում իր պարտավորությունները:

«Веди Алко» отказывается отвечать на вопросы: «Все, больше не звоните. Вы мешаете мне работать»
Еще в начале месяца компания «Веди Алко» обязалась заплатить жителям Ахавнадзора задолженность за приобретенный виноград, которая составляет 140 млн. драмов.
На днях в беседе с корреспондентом Aysor.am глава сельской общины Ахавнадзор Ашот Галстян сообщил, что жители села в знак протеста снова не отправляют детей в детский сад и школу, требуя заплатить задолженность за 10 месяцев. Глава сельской общины также рассказал, что жители Ахавнадзора не могут связаться с компанией «Веди Алко» для получения информации о погашении задолженности за приобретенный виноград,
Корреспондент Aysor.am также попытался установить связь с компанией «Веди Алко» и выяснить, на каком этапе находится процесс выплаты задолженности за виноград. Отметим, что в течение всей недели так и не удалось получить комментарий от компании «Веди Алко». В ответ на звонки просили позвонить позже, поскольку директора нет на месте.
Сегодня корреспондент Aysor.am вновь попробовал связаться с директором компании, при этом нам сообщили, что он практически не бывает в офисе, посему не сможет ответить. На вопрос, можно ли поговорить с заместителем директора или сотрудниками пресс-службы, нам заявили, что заместитель директора также отсутствует, а пресс-службы в компании нет. Вместо этого для разговора с директором «Веди Алко» нас направили в Ахавнадзор.
«Он бывает в областях, в горах Ахавнадзора, можете найти его там», - ответили в компании «Веди Алко».
Корреспондент Aysor.am связался с главой сельской общины Ахавнадзор Ашотом Галстяном, который отметил, что в течение недели они не встречались с директором компании.
«Мы не встречались с ними. Вчера премьер поручил министрам заняться этим вопросом, и они занимаются», - сказал Ашот Галстян.
После разговора с главой сельской общины корреспондент Aysor.am  опять позвонил в компанию «Веди Алко», чтобы уточнить информацию относительно местонахождения директора. В ответ нам сказали: «У нас нет информации о том, где находится директор. Мы предположительно сказали, что он может быть в Ахавнадзоре. Я занимаюсь здесь финансовыми вопросами, секретарша сейчас находится в больнице».
На вопрос есть ли в компании кроме директора кто-то, кто может ответить на наши вопросы, а не заниматься предположениями и направлять нас в Ахавнадзор, корреспондент получил следующий ответ:
«Ну, я же говорю, что нет. Я вам объяснил, что не занимаюсь этими вопросами, значит я больше не буду отвечать на ваши вопросы. Все, больше не звоните. Вы мешаете мне работать».
Напомним, в ходе состоявшегося 1 сентября у губернатора Вайоц Дзора Арутюна Саркисяна заседания с участием владельца компании «Веди Алко» была достигнута договоренность о том, что задолженность за виноград в размере 140 млн. драмов будет погашена в течение 15 дней.
Накануне в ходе заседания правительства премьер-министр Карен Карапетян поручил новоназначенному министру сельского хозяйства Игнатию Аракеляну урегулировать процесс заготовки винограда, отметив, что каждый год этот процесс становиться головной болью, поскольку компания «Веди Алко» не выполняет свои обязательства.