Սեյրան Օհանյանն այցելել է հյուսիսարևելյան սահմանագոտում տեղակայված զինված ուժերի ստորաբաժանումները
Սեպտեմբերի 25-ին պաշտպանության նախարարի պաշտոնակատար Սեյրան Օհանյանն աշխատանքային այցով եղել է հանրապետության հյուսիսարևելյան սահմանագոտում տեղակայված զինված ուժերի ստորաբաժանումներում։ Այս մասին հայտնում են ՀՀ ՊՆ-ից:
Սեյրան Օհանյանն այցելել է մարտական հենակետեր, ծանոթացել է դիրքապահ զինծառայողների սոցիալ-կենցաղային պայմաններին, ստուգել է մարտական հերթապահության և զինծառայության կազմակերպման ընթացքը:
ՀՀ զինված ուժերի ստորաբաժանումներից մեկում պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարը ծանոթացել է ընթացող լայնածավալ շինարարական աշխատանքներին։ Պատասխանատու կառույցների և կազմակերպությունների ղեկավարները ներկայացրել են իրականացված աշխատանքները և հավաստել, որ շինարարական աշխատանքներն ընթանում են համաձայն նախանշված ժամանակացույցի։
Այցելության շրջանակում Սեյրան Օհանյանը եղել է նաև ապրիլյան մարտական գործողությունների ընթացքում զոհված զինծառայողների` Բենիամին Եղոյանի, Արմենակ Ուրֆանյանի, Սարգիս Սահակյանի և Վլադիմիր Ալիխանյանի ընտանիքներում: Սփոփանքի խոսքեր ուղղելով զոհվածների հարազատներին՝ պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարն ընդգծել է, որ նրանց զավակների սխրանքն ու անձնազոհությունը նորովի է արժևորվում և այսուհետ օրինակ է հանդիսանում երիտասարդության համար։
Սեյրան Օհանյանը հետաքրքրվել է զոհված զինծառայողների ընտանիքների անդամների առողջական և սոցիալ-կենցաղային խնդիրներով, նշել է, որ պաշտպանության նախարարությունը մշտապես պատրաստակամ է իր իրավասության սահմաններում աջակցել նրանց խնդիրների լուծմանը։
Շնորհակալություն հայտնելով Սեյրան Օհանյանին այցելության համար՝ զոհված զինծառայողների հարազատներին իրենց հերթին նշել են, որ նմանաբնույթ այցելությունները, իրենց զավակների հիշատակի հանդեպ ուշադրության և գնահատանքի դրսևորումներն ամենից թանկն ու արժեքավորն են։

Сейран Оганян посетил подразделения ВС Армении в северо-восточном направлении границы
Исполняющий обязанности министра обороны Армении Сейран Оганян накануне с рабочим визитом побывал в подразделениях Вооруженных сил Армении, дислоцированных в северо-восточном направлении границы республики, сообщает пресс-служба Минобороны Армении.
Глава оборонного ведомства посетил боевые позиции, ознакомился с социально-бытовыми условиями военнослужащих на передовой, а также проверил ход организации боевого дежурства и военной службы.
В одном из подразделений ВС Армении и.о. главы Минобороны ознакомился с проводимыми крупномасштабными строительными работами. Руководители ответственных структур и организаций представили С.Оганяну выполненные работы и заверили, что строительные работы идут по намеченному графику.
И.о. главы Минобороны Армении также навестил семьи погибших в ходе военных действий в зоне карабахского конфликта в начале апреля военнослужащих – Бениамина Егояна, Арменака Урфаняна, Саркиса Саакяна и Владимира Алиханяна.
Обратившись со словами утешения к родным погибших военнослужащих, С.Оганян подчеркнул, что подвиги их сыновей и проявленная ими самоотверженность высоко ценятся и впредь будут служить примером для молодежи.
Он поинтересовался здоровьем и социально-бытовыми проблемами членов семей погибших военнослужащих, отметив, что Министерство обороны РА в рамках своей компетенции всегда готово помочь в решении их проблем.
Родные погибших в апреле военнослужащих в свою очередь отметили, что подобные визиты и сохранение памяти об их погибших сыновьях дороже и ценнее всего.