Ամերիկացուն դատապարտել են 30 տարվա ազատազրկման «Իսլամական պետությանը» միանալու փորձի համար
Կալիֆոռնիայի դատարանը տեղի բնակչին դատապարտել է 30 տարվա ազատազրկման «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորմանը  միանալու փորձի համար, հայտնում է BBC-ի ռուսական ծառայությունը:
25-ամյա Նադեր Էլհուզաելը ձերբակալվել է անցած տարի, երբ պատրաստվել է Լոս Անջելեսի օդանավակայանում նստել Թուրքիա մեկնող ինքնաթիռ:
Դատարանում ներկայացված ապացույցների համաձայն՝ նրա մոտ եղել են տեղեկության պահպանման սարք՝ «Իսլամական պետության» իրագործած սպանությունների լուսանկարներով, նաև ԱՄՆ պաշտպանության նախարարության անուններ ու հասցեներ:
Դատախազների խոսքով՝ ձերբակալությունից մի քանի շաբաթ առաջ նա Twitter-ում հրապարակել է 2015թ. մայիսին ծաղրանկարների ցուցահանդեսի վրա հարձակումն արդարացնող հաղորդագրություն: Քննիչները նաև հայտնաբերել են տեսանյութ, որում տղամարդը հավատարմության երդում է տվել «Իսլամական պետությանը»:
Հունիսին Էլհուզաելը մեղավոր է ճանաչվել դավադրության և ահաբեկչական կազմակերպությանը նյութական աջակցություն տրամադրելու փորձի, ինչպես նաև բանկային մեքենայության 26 դրվագի համար:
Էլհուզաելի հետ ձերբակալվել է նրա ընկեր Մուհանադ Բադավին, որը ևս մեղավոր է ճանաչվել ահաբեկչությանը աջակցելու համար: Նրա դատավճիռը կկայացվի հոկտեմբերին:

Американца приговорили к 30 годам тюрьмы за попытку примкнуть к «Исламскому государству»
Калифорнийский суд приговорил местного жителя к 30 годам тюремного заключения за попытку присоединиться к экстремистской группировке «Исламское государство», передает русская служба BBC.
25-летний Надер Элхузаел был задержан в прошлом году, когда собирался сесть на самолет в Турцию в аэропорту Лос-Анджелеса.
Согласно доказательствам, представленным в суде, с собой у него было устройство хранения информации с фотографиями убийств, совершенных ИГ, а также именами и адресами сотрудников минобороны США.
За несколько недель до ареста он, по словам прокуроров, опубликовал в Твиттере сообщения, одобряющие нападение на выставку каррикатур в мае 2015 года.
Кроме того, следователи обнаружили видео, на котором мужчина присягал на верность  «Исламскому государству».
В июне Элхузаел был признан виновным в заговоре и попытке предоставить материальную поддержку террористической организации и 26 эпизодам банковского мошенничества.
Вместе с Элхузаелом был арестован его друг Муханад Бадави, который также признан виновным в пособничестве терроризму. Приговор ему будет вынесен в октябре.