ԵԺԿ նախագահն Ալիևին սպասարկող ադրբեջանական լրատվամիջոցին մեղադրել է ստախոսության մեջ
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը լրատվական միջոցներն անձնական հավակնությունները բավարարելու համար օգտագործելով, հերթական ծուղակն է ընկել:
Երեկ՝ սեպտեմբերի 26-ին, ադրբեջանական ԱՊԱ գործակալության անգլալեզու տարբերակը «President Ilham Aliyev receives delegation of European People's Party» («Նախագահ Իլհամ Ալիևն ընդունել է Եվրոպական ժողովրդական կուսակցության պատվիրակությանը) վերնագրով տեղեկատվություն է հրապարակել, որտեղ ներկայացվում է նրա հանդիպումը Եվրոպական ժողովրդական կուսակցության (ԵԺԿ) պատվիրակության, մասնավորապես, կուսակցության, իբր, փոխնախագահ Մարիո Դէյվիդի հետ:
Ըստ հրապարակման, Մարիո Դէյվիդն «անդրադարձել է Հայաստան-Ադրբեջան-Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը, ասելով, որ պատվիրակության ուղեկցությամբ մեկնել է առաջնագիծ իր նախորդ այցի ժամանակ: Մարիո Դէյվիդն ասել է, որ որպես ԵԺԿ ներկայացուցիչներ, նրանք կարող են նպաստել միջազգային հանրության իրազեկվածության մակարդակի աճին հակամարտության իրողությունների վերաբերյալ: Նա ասել է, որ իրենք աջակցում են Ադրբեջանի՝ միջազգային իրավունքի վրա հիմնված կառուցողական դիրքորոշմանը Հայաստան-Ադրբեջան-Լեռնային Ղարաբաղ հակամարտության կարգավորման հարցում»:
Այսօր՝ սեպտեմբերի 27-ին, ԵԺԿ նախագահ Ժոզեֆ Դոլն իր պաշտոնական Թվիթերում անդրադառնալով այդ տեղեկատվությանը, նշել է. «Ես հերքում եմ ապատեղեկատվությունը, որը հրապարակվել է ԱՊԱ-ի կողմից: ԵԺԿ ոչ մի պատվիրակություն պաշտոնական այցով ներկա չի գտնվել Ադրբեջանում»:
Այնուհետև նա ավելացրել է. «ԵՄ քաղաքական գործիչները, որոնք ներկա են գտնվել Բաքվում որպես հանրաքվեի դիտորդներ, գործել են իրենց անձնական իրավասության շրջանակներում և Մարիո Դէյվիդը վաղուց ևեթ ԵԺԿ փոխնախագահ չէ»:

Глава Европейской народной партии уличил Ильхама Алиева во лжи
Президент Азербайджана Ильхам Алиев, используя азербайджанские СМИ для удовлетворения личных амбиций, попал в очередную ловушку.
Накануне, 26 сентября, англоязычная версия азербайджанского агентства АПА опубликовала материал под заглавием «President Ilham Aliyev receives delegation of European People's Party» («Президент Ильхам Алиев принял делегацию Европейской народной партии»), в котором рассказывается о его встрече с делегацией Европейской народной партии (ЕНП), в частности, якобы, с заместителем председателя ЕНП Марио Дэвидом.
Согласно публикации, «Марио Дэвид обратился к конфликту Армения – Азербайджан – Нагорный Карабах, заявив, что во время предыдущего визита посетил в сопровождении делегации передовую линию. Марио Дэвид заявил, что как представители ЕНП, они могут поспособствовать повышению уровня осведомленности международного сообщества о конфликте. Он заявил, что они поддерживают основанную на международном праве конструктивную позицию Азербайджана в вопросе урегулирования конфликта Армения – Азербайджан – Нагорный Карабах».
Сегодня, 27 сентября, председатель ЕНП Жозеф Дол, комментируя в своем официальном микроблоге Twitter к этой информации, отметил: «Я опровергаю вводящую в заблуждение эту информацию, которая опубликована АПА. Никакая делегация ЕНП не находилась с официальным визитом в Азербайджане».
Затем он добавил: «Политические деятели ЕС, которые находились в Баку в качестве наблюдателей на референдуме, действовали в рамках личных правомочий и Марио Дэвид уже давно не является вице-председателем ЕНП».