ԵՄ-ն չեղարկել է ԿՀԶՈՒ-ի դեմ պատժամիջոցները Կոլումբիայի հետ համաձայնագրի ստորագրումից հետո
ԵՄ-ն որոշում է ընդունել չեղարկել Կոլումբիայի Հեղափոխական զինված ուժերի (ԿՀԶՈՒ) դեմ գործող պատժամիջոցները` զինված հեղափոխական ուժերի ապստամբների և հանրապետության իշխանությունների միջև պատմական համաձայնագրի ստորագրումից հետո: Ինչպես հայտնում է РИА Новости-ն, այս մասին ասվում է ԵՄ Խորհրդի հաղորդագրության մեջ:
Կոլումբիայի զինված հեղափոխական ուժերի ապստամբների և երկրի իշխանությունների միջև երկուշաբթի  պատմական համաձայնագիր է ստորագրվել, որով ավարտվում է հարավամերիկյան երկրում մոտ կես դար շարունակվող քաղաքացիական պատերազմը:
«Խորհուրդը 2016 թվականի սեպտեմբերի 27-ին դադարեցրել է Կոլումբիայի Հեղափոխական զինված ուժերի դեմ ԵՄ սահմանափակող միջոցառումների գործողությունը: Այդ որոշումը հետևել է 2016 թվականի սեպտեմբերի 26-ին Կոլումբիայի կառավարության և Կոլումբիայի Հեղափոխական զինված ուժերի միջև խաղաղ համաձայնագրի ստորագրմանը»,- հայտնել է ԵՄ Խորհուրդը:

ЕС приостановил санкции против РВСК после подписания соглашения с Колумбией
Евросоюз принял решение приостановить действие санкций против Революционных вооруженных сил Колумбии (РВСК), значащихся в списке террористических организаций, после подписания повстанцами соглашения с властями Колумбии. Как сообщает РИА Новости, об этом  говорится в сообщении Совета ЕС.
Повстанцы из Революционных вооруженных сил Колумбии и власти страны в понедельник подписали историческое соглашение, которое должно положить конец полувековой гражданской войне в южноамериканской стране.
"Совет приостановил действие ограничительных мер ЕС против Революционных вооруженных сил Колумбии (РВСК) 27 сентября 2016 года. Это решение последовало за подписанием 26 сентября 2016 года мирного соглашения между колумбийским правительством и РВСК", — сообщил Совет ЕС.