ԶԼՄ. Սաուդյան Արաբիան 8 տարվա մեջ առաջին անգամ համաձայն է կրճատել նավթի արդյունահանման մակարդակը
Մերձավոր Արևելքում նավթի ամենախոշոր արդյունահանող Սաուդյան Արաբիան առաջարկում է կրճատել նավթի արդյունահանման մակարդակը` նավթի գների բարձրացման նպատակով: Ընդ որում՝ Էր Ռիադը պատրաստ է կրճատել նավթի արդյունահանումը վերջին 8 տարվա ընթացքում առաջին անգամ, հայտնում է Gazeta.ru-ն՝ հղում անելով Bloomberg-ին:
Սաուդյան Արաբիայի գլխավոր մրցակիցն՝ Իրանը, խոչընդոտում է ծրագրի իրականացմանը՝ դրա համար ունենալով իր պատճառները:
«Երկու երկրները գնահատում են իրավիճակը տարբեր դիրքերից», - ասել է Capital Economics խորհրդատվական ընկերության աշխատակից Ջեյսոն Տուվեյը:
Նրա խոսքով՝ արևմտյան պատժամիջոցների չեղարկումն ուժ է հաղորդել իրանական տնտեսությանը, ներդրումներից եկամուտները և նավթի արդյունահանման ծավալներն ավելանում են, իսկ Սաուդյան Արաբիան բախվում է ֆինանսական խնդիրների:
Երբ նավթի գները սկսեցին կտրուկ անկում գործել, քչերն էին, որ կարող էին սպասել, որ Սաուդյան Արաբիան կգնա գործարքի շուկան կայունացնելու համար և որ Իրանը կդիմադրի դրան: Բացի տնտեսությունից՝ իրավիճակի վրա մեծ ազդեցություն է թողնում քաղաքականությունը: Երկու երկրները սիրիական և եմենական ճգնաժամերի հակառակ կողմերում են գտնվում:

СМИ: Саудовская Аравия согласна впервые за восемь лет сократить нефтедобычу
Крупнейший экспортер нефти на Ближнем Востоке Саудовская Аравия предлагает сократить уровень нефтедобычи с целью поднятия цен на нефть, причем сам Эр-Рияд готов сократить нефтедобычу впервые за последние восемь лет,  сообщает Gazeta.ru со ссылкой на Bloomberg.
Главный соперник саудовцев, Иран, препятствует реализации плана, имея на то свои собственные причины.
«Обе страны оценивают ситуацию с разных позиций», — сказал сотрудник консалтинговой фирмы Capital Economics Джейсон Тувей.
По его словам, снятие санкций придало сил иранской экономике, доходы от инвестиций и добычи нефти повышаются, а Саудовская Аравия сталкивается с финансовыми трудностями.
Когда цены на нефть стали стремительно падать, мало кто мог ожидать, что Саудовская Аравия пойдет на сделку, чтобы стабилизировать рынок, и что Иран будет сопротивляться этому. Помимо экономики на ситуацию большое влияние оказывает политика: обе страны находятся на противоположных сторонах сирийского и йеменского кризисов.