Հայրենադարձությունը միայն Սփյուռքի նախարարության հույսին չի կարելի թողնել. Գագիկ Մելիքյան
Սփյուռքի նախարարությունը վերանվանելու մասին քննարկումները շուտով կավարտվեն և կկայացվի համապատասխան որոշում, Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց ՀՀԿ խմբակցության քարտուղար Գագիկ Մելիքյանը:
Ավելի վաղ նա հայտարարել էր, որ Սփյուռքի նախարարությունը պետք է վերանվանել Սփյուռքի և հայրենադարձության նախարարության:
Պատասխանելով հարցին, արդյոք պետությունն ունի համապատասխան տնտեսական ներուժ հայրենադարձության ծրագիր իրականացնելու համար, Գ.Մելիքյանը պատասխանեց, որ աշխատատեղերի ստեղծման խնդիրներով զբաղվում են տնտեսական բնագավառները կարգավորող նախարարություններն ու կառավարությունը:
«Բնական է, որ դա միայն Սփյուռքի նախարության հույսին չի կարելի թողնել, որովհետեև նրա նպատակը քարոզչական գործընթացն է», - ասաց Գ.Մելիքյանը:
Դիտարկմանը, որ Հայաստան եկած բազմաթիվ սիրիահայեր տնտեսական ու սոցիալական մեծ դժվարությունների բախվեցին, ՀՀԿ պատգամավորն արձագանքեց, որ «աշխատատեղերով ապահովելու խնդիր գոյություն ունի բոլոր հայրենադարձների ու մեր հայրենակիցների համար»:

Вопрос репатриации нельзя оставлять только на министерство диаспоры – Гагик Меликян
Обсуждения вокруг переименования министерства диаспоры Армении вскоре завершатся, и будет принято соответствующее решение, сказал в беседе с корреспондентом Aysor.am секретарь парламентской фракции Республиканской партии Армении Гагик Меликян.
Ранее он заявил о необходимости пересмотра названия министерства диаспоры Армении и переименования этого ведомства в министерство диаспоры и репатриации.
Отвечая на вопрос, имеет ли государство соответствующий экономический потенциал для осуществления программы репатриации, Гагик Меликян заявил, что вопросами создания рабочих мест занимаются правительство и министерства, регулирующие экономические сферы.
«Естественно,  оставлять этот вопрос только на министерство диаспоры нельзя, поскольку цель ведомства – процесс пропаганды», - сказал Г.Меликян.
На замечание о том, что приехавшие в Армению многочисленные сирийские армяне столкнулись с серьезными экономическими и социальными проблемами, депутат РПА отреагировал: «Проблема обеспечения рабочими местами актуальна для всех репатриировавших армян и наших соотечественников».
«С этой целью правительство должно обратить серьезное внимание на данный вопрос», - сказал Г.Меликян.