Եվրահանձնաժողովը Թուրքիայում սիրիացի փախստականներին կտրամադրի 600 մլն եվրո օգնություն
Եվրահանձնաժողովը որոշում է ընդունել ևս 600 մլն եվրոյի օգնություն հատկացնել Թուրքիայում գտնվող սիրիացի փախստականներին այս երկրի հետ համաձայնության շրջանակում, որը ենթադրում է Եվրամիության աջակցություն 3 մլրդ եվրոյի չափով: Այդ մասին, ինչպես հայտնում է РИА Новости-ն, ասվում է Եվրահանձնաժողովի հաղորդագրության մեջ:
«Եվրահանձնաժողովը 600 մլն եվրո գումարի երկու ուղղակի դրամաշնորհ է ստորագրել կրթության և առողջապահության բնագավառում սիրիացի փախստականներին և Թուրքիայում նրանց ընդունող հանրակցություններին աջակցելու համար», - ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Եվրահանձնաժողովը հուլիսի վերջին հավանություն է տվել Թուրքիայում սիրիացի փախստականներին աջակցելու համար 1,4 մլրդ եվրո հատկացնելուն՝ ավելի վաղ խոստացված երեք միլիարդից: Ներկայիս 600 մլն եվրոն հուլիսին համաձայնեցված տրանշի մի մասն է:

Еврокомиссия выделит 600 млн евро для помощи сирийским беженцам в Турции
Еврокомиссия приняла решение о выделении еще 600 миллионов евро помощи сирийским беженцам в Турции в рамках соглашения с этой страной, которое предполагает поддержку Евросоюза в размере трех миллиардов евро. Об этом, как сообщает РИА Новости, говорится в сообщении ЕК.
«Еврокомиссия подписала два прямых гранта на сумму 600 миллионов евро для поддержки в области образования и здравоохранения сирийских беженцев и принимающих их сообществ в Турции», — говорится в сообщении.
Еврокомиссия в конце июля одобрила выделение 1,4 миллиарда евро на поддержку сирийских беженцев в Турции из трех миллиардов ранее обещанных. Нынешние 600 миллионов евро – часть согласованного в июле транша.