ԱԺ-ն ընդունեց «ՀՀ հարկային օրենսգիրք» նախագիծը․ պատգամավորները դժգոհ են
ԱԺ-ում այսօր երկրորդ ընթերցմամբ «ՀՀ հարկային օրենսգիրք» նախագծի քվերակությունից առաջ մի շարք պատգամավորներ արտահայտեցին իրենց դժգոհությունը՝ հորդորելով չշտապել քվեարկել և վերանայել նախագիծը:
ՕԵԿ խմբակցության ղեկավար Հեղինե Բիշարյանը նշեց, որ խմբակցությունը դեմ է քվերակելու օրենքի նախագծին, քանի որ երեկ այն քննարկվել է սակավաթիվ պատգամավորների ներկայությամբ, և ժամանակ չի տրվել մանրամասն ծանոթանալու օրենքի նախագծին։
ԲՀԿ խմբակցության ղեկավար Նաիրա Զոհրաբյանը ևս նշեց, որ նման անփույթ կերպով չի կարելի ընդունել նախագիծ, որը կործանարար կլինի փոքր և միջին բիզնեսի համար։ Զոհրաբյանը կոչ արեց խորհրդանական մեծամասնության պատգամավորներին, ովքեր դեմ են նախագծին, բայց պարտադրված են կողմ քվեարկել, չքվեարկել և հետաձգել օրենքի նախագծի շուրջ քվեարկումը։
ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանն էլ հորդորեց Զոհրաբյանին «վերջին մոմենտին» նման հայտարարություններ չանել, քանի որ երեկ առաջին ընթերցումից հետո նախագիծը քննարկվել և ներկայացվել է ԱԺ-ում։ «Եղած օրենսգրքի վրա մի շարք փոփոխություններ են ավելացվել», - ասաց Սահակյանը։
Այնուհետև քվերակությամբ 79 կողմ, 24 դեմ և 1 ձեռնպահ ձայների մեծամասնությամբ «ՀՀ հարկային օրենսգիրք» նախագիծն ընդունվեց։
Օրենսգրքով եկամտահարկի սանդղակն էապես վերանայվել է: Առաջարկվում է 120.000-150.000 դրամ աշխատավարձի դեպքում կիրառել 23% դրույքաչափ, 150.000-ից մինչև 2 մլն դրամի դեպքում՝ 28%, իսկ 2 մլն դրամից ավելի աշխատավարձի դեպքում պահպանվելու է գործող դրույքաչափը՝ 36%:

Парламент принял во втором чтении проект нового Налогового кодекса Армении
Парламент Армении сегодня на внеочередном заседании принял во втором чтении проект нового Налогового кодекса Армении. До голосования по проекту ряд депутатов высказали свое недовольство, призвав не спешить с голосованием и пересмотреть документ.
Глава парламентской фракции «Оринац еркир» Егине Бишарян отметила, что фракция «Оринац еркир» проголосует против законопроекта, поскольку накануне он обсуждался при отсутствии многих депутатов, без предоставления времени для детального изучения.
Руководитель фракции «Процветающая Армения» Наира Зограбян подчеркнула, что нельзя относиться столь небрежно к законопроекту, который может быть губительным для предприятий малого и среднего бизнеса. Н.Зограбян обратилась к депутатам с призывом отложить голосование по проекту.
Спикер парламента Галуст Саакян, в свою очередь, призвал Наиру Зограбян не выступать с подобными заявлениями в «последний момент», поскольку накануне после принятия проекта нового Налогового кодекса в первом чтении были обсуждены и представлены все предложения.
Затем проект нового Налогового кодекса Армении был вынесен на голосование и принят соотношением голосов 79 «за», 24 – «против» и 1 – «воздержавшийся».
В Налоговом кодексе существенно изменена шкала подоходного налога. Предлагается в случае зарплаты в размере 120.000-150.000 драмов применять 23% ставку, от 150.000 до 2 млн драмов – 28%, а выше 2 млн драмов – будет сохранена действующая ставка - 36%.