Հայաստանի համար 18 նախարարությունը ճոխություն է. Թևան Պողոսյան
«Ժառանգություն» խմբակցության պատգամավոր Թևան Պողոսյանի համոզմամբ՝ Հայաստանում 18 նախարարությունը ճոխություն է և մեզ 12 նախարարությունը լրիվ բավական էր:
«Եթե Գերմանիայի, Իտալիայի և Շվեդիայի նման երկրները 12-13 նախարարության շրջանակում են տեղավորվում, ապա Հայաստանի չափերն ու բնակչությունը թույլ է տալիս ևս տեղավորվել այդքանի մեջ: Սա չի նշանակում, որ մենք կորցնում ենք որևէ մեկի գործառույթները: Մենք որոշել ենք հունական փորձը կրկնել, երբ 10 միլիոն բնակչությունից 1 միլիոնը պետական համակարգի աշխատողներ էին: Հիմա փորձում եմ հասկանալ այս փոփոխություները տեղի՞ն էին, թե՞ ոչ», - Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց Թևան Պողոսյանը:
Պատգամավորի դիտարկմամբ՝ յուրաքանչյուր փոփոխություն սկզբում վախ է առաջացնում, մինչդեռ պետք է ավելի ռիսկային լինել փոփոխությունների հանդեպ:
«Հասկանում եմ, որ մարդն իր բույթով կոնսերվատիվ է և ունի վախ այդ փոփոխության հանդեպ, բայց եթե մենք դրան չգնանք, ապա առաջընթաց չենք ունենալու, մնալու ենք հին տաշտակի առջև կանգնած: Պիտի չվախենանք, որովհետև այս մեքենան չի աշխատի: Համակարգային փոփոխությունների ակնկալիքը, որը ես ունեի, կարելի է նաև անվանել պետական կառավարման համակարգի հանդեպ արմագեդոն, որը ենթադրում էր ամբողջությամբ փոխել ու նորովի ձևավորել կառավարությունը», - նշեց պատգամավորը:
Հարցին դրակա՞ն է համարում ՀՀԿ առաջարկը Սփյուռքի նախարարությունը վերանվանելու Սփյուռքի և հայրենադարձության նախարարություն, պատգամավորը նշեց, որ հայրենադարձությունը զուտ նախարարության անուն փոխելու մեջ չէ:
«Օրինակ, Սիրիայից ինչքան փախստական եկավ, ու ինչքանով մենք նպաստեցինք, որ նրանք այստեղից չգնան: Հարց է առաջանում՝ արդյոք մենք կարողացե՞լ ենք պահպանել այս մարդկանց: Այդ հարցերով Սփյուռքի նախարարությունը պետք է չզբաղվի: Նրա խնդիրը հայապահպանական աշխատանքն է և մեծագույն սխալ եմ համարում, որ Սփյուռքի նախարարության անվան մեջ ավելացնենք հայրենադարձությունը: Այս դեպքում ի՞նչ գործառույթ է նա իրականցնելու. հայապահպանակա՞ն խնդիր է լուծելու, թե՞ խնդիր է դնելու այստեղ միգրացիոն հոսքերն ապահովելու: Պետք է ընդամենը ձևավորել մի երկիր, որտեղից մարդիկ չուզենան գնալ, դրանից հետո վստահ եմ դռները կբացվեն այստեղ վերադառնալու համար», - ասաց նա:
ՀՀԿ խմբակցության քարտուղար Գագիկ Մելիքյանն Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել էր, որ նախարարության անվանափոխման հարցը հետաձվում է ֆինանսական միջոցների սղության պատճառով:

Теван Погосян: Для Армении 18 министерств – роскошь
По мнению депутата парламентской фракции «Наследие» Тевана Погосяна, 18 министерств для Армении – роскошь, должно быть достаточно 12 министерств.
«Если такие страны как Германия, Италия и Швеция могут уместиться в рамках 12-13 министерств, то территория и численность населения Армении также позволяют сделать это. Это не значит, что мы теряем функции каких-то ведомств. Мы решили повторить греческий опыт, когда из 10-миллионного населения 1 миллион работает в государственной системе. Сейчас пытаемся понять, к месту или нет эти изменения», - заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am Теван Погосян.
По мнению депутата, любое изменение вначале вызывает опасения, в то время как в вопросе изменений нужно больше рисковать.
«Понимаю, что человек по своей натуре консервативен и боится изменений, но если мы не пойдем на это, то не достигнем прогресса и останемся у разбитого корыта. Мы не должны бояться, поскольку эта машина работать не будет. Ожидание структурных изменений, которые есть у меня, можно назвать также Армагеддоном государственной системы управления, который предполагает изменить полностью и заново сформировать правительство», - отметил депутат.
На вопрос, считает ли он положительным предложение о переименовании министерства диаспоры в министерство диаспоры и репатриации, депутат отметил, что суть репатриации –  не в изменении названия министерства.
«К примеру, сколько беженцев приехало из Сирии, и насколько мы содействовали тому, чтобы они не уехали отсюда. Возникает вопрос, смогли ли мы сохранить этих людей? Этими вопросами должно заниматься не министерство диаспоры. Его задача – работа по сохранению армянства и считаю большой ошибкой добавление слова "репатриация" в название министерства диаспоры. В таком случае, какие функции будет выполнять ведомство? Решать задачу сохранения армянской идентичности или задачу обеспечения миграционных потоков в Армению? Нужно всего лишь создать страну, откуда люди не хотят уезжать, после этого уверен, что откроются двери также для возвращения сюда», - сказал Теван Погосян.
Секретарь парламентской фракции Республиканской партии Армении Гагик Меликян . заявил сегодня в беседе с корреспондентом Aysor.am, что вопрос переименования министерства диаспоры временно отложен из-за недостатка финансовых средств.