Հռոմի պապ Ֆրանցիսկոսը կոչ է արել կարգավորել Մերձավոր Արևելքի հակամարտությունը
Հռոմի պապ Ֆրանցիսկոսը կոչ է արել միջազգային հանրությանը և առաջին հերթին ՄԱԿ-ին՝ ձեռնարկել Սիրիայում և Իրաքում հակամարտությունների կարգավորման նոր ջանքեր, հայտնում է РИА Новости-ն:
«Բացի անհրաժեշտ մարդասիրական օգնությունից՝ այսօր մեր եղբայրներին ու քույրերին Սիրիայում և Իրաքում ամենից շատ խաղաղություն է հարկավոր։ Այդ իսկ պատճառով ես չեմ հոգնում խնդրել միջազգային հանրությունից էլ ավելի մեծ ու նոր ջանքեր՝ ողջ Մերձավոր Արևելքում խաղաղության ձեռքբերման համար»,-հայտարարել է հովվապետը՝ դիմելով Վատիկանում Սիրիայի և Իրաքի հարցով բարեգործական կաթոլիկ կազմակերպությունների ներկայացուցիչների 5-րդ հանդիպման մասնակիցներին, որը կազմակերպել է  Cor Unum պապական խորհուրդը:
Ֆրանցիսկոսը երախտագիտություն է հայտնել միջազգային ներդրումների համար, առաջինն հերթին ՄԱԿ-ին՝ տարբեր կառավարությունների միջև միջնորդության համար՝ հակամարտությունների կարգավորման նպատակով։ Նրա խոսքով՝ այդ ուղիով շարժվելը պահանջում է մեծ համբերություն, ջանքեր, ինչպես նաև հրատապություն, և Հռոմեա-կաթոլիկ եկեղեցին պատրաստ է իր ներդրումն ունենալ այդ գործում։
Վատիկանում կաթոլիկ բարեգործական կազմակերպությունների ներկայացուցիչների հանդիպմանը մասնակցում է նաև Սիրիայի հարցով ՄԱԿ-ի հատուկ դեսպանորդ Ստաֆան դե Միստուրան։

Папа Франциск призвал к урегулированию конфликта на Ближнем Востоке
Папа римский Франциск призвал международное сообщество и, прежде всего, ООН предпринять новые усилия по урегулированию конфликтов в Сирии и Ираке, передает РИА Новости.
«Помимо необходимой гуманитарной помощи сегодня нашим братьям и сестрам в Сирии и Ираке более всего нужен мир. Поэтому я не устаю просить у международного сообщества еще больших и новых усилий для достижения мира на всем Ближнем Востоке», — заявил в четверг понтифик, обращаясь в Ватикане к участникам 5-й встречи представителей католических благотворительных организаций по Сирии и Ираку, которая организована Папским советом Cor Unum.
Франциск поблагодарил международные инстанции и, прежде всего, ООН за работу по поддержке и посредничеству между различными правительствами в целях разрешения конфликтов, от которых страдают беззащитные люди. По его словам, движение по этому пути требует немалого терпения, упорства, но также срочности, и Римско-католическая церковь готова внести свой вклад в это дело.
Во встрече представителей католических благотворительных организаций в Ватикане принимает участие спецпосланник генсека ООН по Сирии Стаффан де Мистура.