2017-ի պետբյուջեի նախագիծը հաստատվեց. նախատեսվում է 100 միլիարդ դրամի ծախսերի նվազեցում
ՀՀ կառավարությունն այսօրվա նիստում հաստատեց 2017 թվականի պետական բյուջեի նախագիծը, որով եկամուտները նախատեսվում են 1 տրիլիոն 135 միլիարդ դրամ, ծախսերը՝ 1 տրիլիոն 360 միլիարդ, դեֆիցիտը՝ 150,1 միլիարդ դրամ՝ 2.8 տոկոս:
Նախագծով նախատեսվում է նաև ՀՆԱ-ի 3,2 տոկոս աճ:
«Մենք 2017 թվականին բավականին կոշտ բյուջե ենք նախատեսում, թվերը խոսում են դրա մասին: Նախատեսում ենք մոտավորապես 70 և ավելի միլիարդ դրամի եկամուտների աճ, մոտ 100 միլիարդ դրամի էլ ծախսերի նվազեցում: Այն բոլոր հարցադրումները, որոնք հնչեցնում ենք՝ կառավարման, ծախսերի նվազեցման վերաբերյալ, այդ բոլոր խնդիրները շատ և շատ ակտուալ են», - հայտարարեց վարչապետ Կարեն Կարապետյանը:
Ֆինանսների նախարար Վարդան Արամյանն էլ նշեց, որ ամենակարևոր սկզբունքը, որը ամրագրվել է հաջորդ տարվա բյուջեով, հարկաբյուջետային և պարտքի կայունությունն է:
Նրա խոսքով՝ 2014-2015 թվականներին ունեցել ենք պետական պակասուրդի բավական բարձր մակարդակ՝ 4.8 տոկոս:
«Եվ այս տարվա արդյունքներով, ամենայն հավանականությամբ, կունենանք 5.9 տոկոսանոց պակասուրդ: Սրա հետևանքով ավելացել է արտաքին պարտք-ՀՆԱ հարաբերակցությունը: Սա պարտքի ստեղծման հիմնական աղբյուրն է: Մեզ մոտ պարտքը երկու տարիների ընթացքում՝ 2014-2015 թվականներին 43.7 տոկոսից բարձրացել է և այս տարեվերջին 54.4 տոկոս կկազմի», - նշեց Վ. Արամյանը՝ շեշտելով, որ հաջորդ տարիներին պետք է լինել պահպանողական, որպեսզի պարտքի գերաճ թույլ չտրվի:

Правительство утвердило проект госбюджета на 2017 год, расходы сокращены на 100 млрд. драмов
На сегодняшнем заседании правительства утвержден проект государственного бюджета Армении на 2017 год. Согласно документу, доходы государственного бюджета запланированы в размере 1 трлн. 135 млрд. драмов, расходы – 1 трлн. 360 млрд. драмов, дефицит бюджета составит 150,1 млрд. драмов – 2.8 процентов.
В проекте госбюджета предусматривается 3,2% рост ВВП.
«Мы предусматриваем в 2017 году довольно жесткий бюджет, об этом говорят цифры. Запланирован рост доходов приблизительно на 70 и больше млрд. драмов, сокращение расходов примерно на 100 млрд. драмов. Все озвученные вопросы относительно управления, снижения расходов, очень актуальны», - заявил премьер Карен Карапетян.
Министр финансов Вардан Арамян отметил, что самый важный принцип, закрепленный в бюджете на следующий год,  – это устойчивости налогово-бюджетной политики долговая устойчивость.
По его словам, в 2014-2015гг. был довольно высокий уровень государственного дефицита – 4.8%.
«По результатам этого года, по всей видимости, дефицит достигнет 5.9 %. В результате этого увеличилось соотношений внешний долг – ВВП. Это основной источник образования долга. В течение двух лет, в 2014-2015гг., долг возрос с 43.7% и к концу этого года составит 54.4%», - отметил В.Арамян.