ՄՄԿ. Եվրոպա ժամանող ներգաղթյալների թիվը 2016-ին մոտ 60%-ով կրճատվել է
Ժնևում Միգրացիայի միջազգային կազմակերպության պաշտոնական (ՄՄԿ) ներկայացուցիչ Ջոել Միլմանը հայտնել է անցած տարվա համեմատ Միջերկրական ծովով Եվրոպա ներգաղթյալների հոսքի էական կրճատման մասին. հայտնում Gazeta.ru-ն:
2016 թվականի առաջին 9 ամիսներին Եվրոպա ժամանած ներգաղթյալների ու փախստականների թիվը մոտ 60 տոկոսով քիչ է անցած տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ։ Ընթացիկ տարում ծովով Եվրոպայի ափեր է ուղևորվել ավելի քան 200 հազար ներգաղթյալ, մինչդեռ 2015-ին՝ մոտ 520 հազար։
Միլմանը հայտնել է, որ 2016 թվականին մեկ օրում միջինը ժամանել են 100-ից քիչ ներգաղթյալներ, իսկ 2015 թվականին՝ ավելի քան 110։
Այս տարի Միջերկրականում զոհվածների ու անհետ կորածների թիվը կազմել է 3502 մարդ։ Անցած տարի այդ ցուցանիշն ավելի քիչ էր՝ 2926։

MOM: Число приехавших в Европу мигрантов в 2016 году сократилось почти на 60%
В Женеве официальный представитель Международной организации по миграции (МОМ) Джоэл Миллман рассказал о существенном сокращении потока мигрантов в Европу по Средиземному морю по сравнению с прошлым годом, передает Gazeta.ru.
За первые девять месяцев 2016 года приехавших в Европу мигрантов и беженцев стало почти на 60% меньше, чем за тот же период прошлого года. За текущий год через море переправились свыше 200 тыс. мигрантов, в то время как в 2015 году — около 520 тыс.
Миллман сообщил, что в 2016 году за день в среднем прибывали менее 100 мигрантов, а в 2015 году — свыше 110 человек.
В этом году число погибших и пропавших без вести в Средиземном море составило 3502 человек. В прошлом году этот показатель был ниже — 2926 мигрантов.