Չեխիայի նախագահ. «Իսլամական պետությունը» սոցիալական քաղցկեղ է
«Իսլամական պետությունը» սոցիալական քաղցկեղ է, և այդ քաղցկեղը մետաստազներ ունի: Ինչպես հայտնում է ТАСС-ը, նման կարծիք է արտահայտել Չեխիայի նախագահ Միլոշ Զեմանը՝ հունական Հռոդոսում «Քաղաքակրթությունների երկխոսություն» համաշխարհային հասարակական համաժողովի բացմանը ելույթ ունենալիս:
«Այսպես կոչված՝ «Իսլամական պետությունը» մի քանի տարի առաջ ազդում էր միայն 5 պետությունների վրա, - նշել է Զեմանը:- Հիմա այն ազդում է 35 պետությունների վրա: «Իսլամական պետությունը» սոցիալական քաղցկեղ է, և այդ քաղցկեղն իր մետաստազներն ունի»:
«Մենք ուրախանում ենք, եթե Իրաքում կամ Սիրիայում «Իսլամական պետությունը» մի քանի քաղաք է կորցնում, և մոռանում ենք, որ, օրինակ, Աֆղանստանում ծնվում է նոր «Իսլամական պետությունը»՝ «Թալիբանի» գլխավորությամբ, - ասել է Չեխիայի նախագահը: - Հարցն այն է, թե ինչ տարբերություն կա «Թալիբանի», «Ալ-Քաիդայի», «Իսլամական պետության», «Բոկո Հարամի» և այլ ահաբեկչական կազմակերպությունների միջև: Հնարավոր չէ բանավիճել նացիզմի, «Իսլամական պետության» հետ, հնարավոր չէ բանավիճել նրանց հետ, ովքեր սոցիալական քաղցկեղի պես ձգտում են ոչնչացնել մյուս քաղաքակրթությունները»:

Президент Чехии: «Исламское государство» - социальный рак
«Исламское государство» - это социальный рак, и этот рак имеет метастазы. Как сообщает ТАСС, такое мнение высказал президент Чехии Милош Земан, выступая с приветственной речью на открытии 14-й сессии Мирового общественного форума «Диалог цивилизаций» на греческом Родосе.
«Так называемое «Исламское государство» несколько лет назад влияло только на пять государств, - отметил Земан. - Теперь оно влияет на 35 государств. ИГ - это социальный рак, и этот рак имеет свои метастазы».
«Мы радуемся, если в Ираке или в Сирии ИГ теряет несколько городков, и забываем, что, например, в Афганистане возникает новое «Исламское государство» под руководством «Талибана», - подчеркнул президент Чехии. - Вопрос состоит в том, какая разница между «Талибаном», «Аль-Каидой», ИГ, «Боко Харам» и другими террористическими организациями. Невозможно дискутировать с нацизмом, невозможно дискутировать с ИГ, невозможно дискутировать с теми, кто, как социальный рак, стремятся уничтожить другие цивилизации».