ԶԼՄ. Սաուդյան Արաբիան փորձել է գաղտնի գործարք իրականացնել ՕՊԵԿ-ի հետ
Սաուդյան Արաբիան մինչ Ալժիրում ՕՊԵԿ-ի երկրների ոչ պաշտոնական հանդիպումը Իրանին առաջարկել է գաղտնի գործարք, հայտնում է Gazeta.ru-ն՝ հղում անելով The Wall Street Journal-ին աղբյուրներին:
Դրա պայմանների համաձայն՝ Սաուդյան Արաբիան պատրաստ է եղել նավթարդյունահանման օրական ծավալը նվազեցնել մինչև 400 հազար բարելի, ինչի դիմաց Իրանը պետք է նավթարդյունահանման մակարդակը պահպաներ օրական 3.6 միլիոն բարել մակարդակի վրա:
Սակայն, աղբյուրների խոսքով, Իրանի նավթի նախարար Նամդար Բիժան Զանգանեհը մերժել է գործարքը, քանի որ Թեհրանը մտադիր է ընդլայնել նավթարդյունահանման ծավալը մինչև 4.2 միլիոն բարել:
Սեպտեմբերի 28-ին ՕՊԵԿ-ի երկրները համաձայնեցին նավթարդյունահանման մակարդակը կրճատել օրական մինչև 32.5 միլիոն բարել: Երկրներն այդ պայմանավորվածությունները կսկսեն իրականացնել նոյեմբերին:

СМИ: Саудовская Аравия пыталась заключить секретную сделку с ОПЕК
До неформальной встречи стран – членов ОПЕК в Алжире Саудовская Аравия предложила Ирану секретную сделку, передает Gazeta.ru со ссылкой на источники The Wall Street Journal.
Согласно ее условиям, Саудовская Аравия готова была сократить суточные объемы нефтедобычи до 400 тыс. баррелей в обмен на заморозку добычи нефти в Иране на уровне 3,6 млн баррелей в сутки.
Однако, по словам источников, иранский министр нефти Бижан Зангане отказался от сделки, поскольку Тегеран намерен нарастить уровень добычи до 4,2 млн баррелей в сутки.
28 сентября страны ОПЕК достигли соглашения по сокращению добычи нефти до 32,5 млн баррелей в сутки. Страны начнут исполнение договоренностей в ноябре.