Թուրք քաղաքական գործիչ. ՌԴ-ի և ԱՄՆ-ի միջև բանակցությունների դադարեցումը կբարդացնի Սիրիայի հարցը
Սիրիայի հարցով Ռուսաստանի և ԱՄՆ-ի բանակցությունների դադարեցումը կբարդացնի Սիրիայում բազմամյա հակամարտության լուծման որոնումը: Ինչպես հայտնում է РИА Новости-ն, այս մասին հայտարարել է ԵՄ հարցերով Թուրքիայի նախկին նախարար Վոլքան Բոզքըրը։
ԱՄՆ պետքարտուղարը հինգշաբթի հայտարարել էր, որ Վաշինգտոնը Մոսկվայի հետ սիրիական հակամարտության կարգավորման քննարկումների դադարեցման եզրին է։
«Ընթացիկ հանգամանքներում, իհարկե, առանց Ռուսաստանի և ԱՄՆ-ի շատ դժվար կլինի այնտեղ լուծում գտնելը», - ասել է Բոզքըրը Sputnik գործակալությանը տված հարցազրույցում՝ մեկնաբանելով Քերիի հայտարարությունը։
Բոզքըրը Ռուսաստանին ու ԱՄՆ-ին կոչ է արել դեմ առ դեմ քննարկել Սիրիայի հարցով կրիտիկական պահերը, այլ ոչ թե փոխանակվել մամուլի համար հայտարարություններով։
Նա նաև նշել է, որ Սիրիայում կարգավորման նախաձեռնության շատ մասնակիցներ առավել ընդունելի են համարում թռիչքազերծ գոտու ստեղծման առաջարկը։

Турецкий политик: Прекращение переговоров между Россией и США усложнит будущее Сирии
Прекращение переговоров РФ и США по Сирии усложнит поиск решения многолетнего конфликта в САР. Как сообщает РИА Новости, об этом заявил бывший министр Турции по делам Евросоюза Волкан Бозкыр.
Госсекретарь США Джон Керри заявил в четверг, что Вашингтон находится на грани прекращения дискуссий с Москвой по урегулированию конфликта в Сирии.
«При текущих обстоятельствах, конечно, без России и США будет очень трудно найти там решение», — сказал Бозкыр в интервью агентству Sputnik, комментируя заявление Керри.
Бозкыр призвал РФ и США обсудить критические моменты по Сирии «лицом к лицу», а не обмениваться заявлениями для прессы.
Он также отметил, что многие участники инициативы по урегулированию в Сирии находят все более приемлемым предложение о создании бесполетной зоны.