Պենտագոն. Սիրիայում իրավիճակի կարգավորմանը պետք է հասնել քաղաքական միջոցներով
ԱՄՆ պաշտպանության նախարար Էշթոն Քարթերը հայտարարել է, որ Սիրիայում իրավիճակի կարգավորմանը պետք է հասնել քաղաքական, այլ ոչ թե ռազմական միջոցներով, հայտնում է РИА Новости-ն:
«Կարծում եմ, որ պետքարտուղարը (ԱՄՆ Ջոն Քերի) փորձում է դա անել՝ չնայած դեռ անհաջող, սակայն շատ հասկանալի Սիրիայի ժողովրդի տեսանկյունից, այն է՝ վերջ դնել քաղաքացիական պատերազմին: Դրան չի կարելի է հասնել ռազմական միջոցներով, դրան անհրաժեշտ է հասնել քաղաքական մեթոդներով և դա մեր մոտեցումն է»,- ասել է Քարթերը Հավայան կղզիներում ԱՍԵԱՆ-ի երկրների նախարարական ֆորումի մամլո ասուլիսում:
Նա ընդունել է, որ Քերիի ջանքերն առայժմ հաջողության չեն հասել, սակայն դա այն է, ինչի վրա նա աշխատում է: Ընդ որում, նա կրկին հայտարարել է, որ Ռուսաստանը չի ցուցաբերում անհրաժեշտ ճնշում Սիրիայի իշխանությունների վրա, որպեսզի իրավիճակը կարգավորվի քաղաքական ճանապարհով:

Пентагон: Урегулирование ситуации в Сирии должно быть достигнуто политическими
Министр обороны США Эштон Картер заявил, что урегулирование ситуации в Сирии должно быть достигнуто политическими, а не военными мерами, передает РИА Новости.
«Думаю, что госсекретарь (США Джон) Керри пытается делать, хотя пока неудачно, но очень понятно с позиции сирийского народа, это положить конец гражданской войне. Этого нельзя достичь военными мерами, это необходимо достигать политическими методами и это наш подход», — сказал Картер на пресс-конференции в ходе проходящего на Гавайских островах министерского форума стран АСЕАН.
Он признал, что пока усилия Керри не достигли успеха, но это то, над чем он работает. При этом он вновь заявил, что Россия не оказывает необходимого давления на власти Сирии для того, чтобы ситуация была урегулирована политически.