Սոցիալական պաշտպանվածության ծրագրերին ուղղված միջոցները չեն կրճատվի. Արտեմ Ասատրյան
Առաջիկայում որևէ սոցիալական ծրագիր չի նախատեսվում կրճատել, ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում ասաց աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Արտեմ Ասատրյանը։
«Որևէ սոցիալական ծրագիր չի կրճատվել և չի էլ նախատեսվում կրճատել: Ընդհակառակը, նախատեսվում է նոր ծրագրերի իրականացում, որոնցից մեկը պիտի ուղղված լինի զբաղվածության ապահովմանը, մյուսը՝ սոցիալական հոգածությանը։ Այն շերտերը, որոնք ունեն լրացուցիչ սոցիալական ծառայությունների կարիք, որոնք դրամական ձևով չեն արտահայտվում, այլ վերաբերում են խնամքին ու ամենատարբեր սոցիալ կենցաղային ծրագրերի իրականցմանը, հատկապես միայնակ տարեցների դեպքում, ապա այս ծրագրերին ուղղված ծախսերը ոչ միայն չեն կրճատվելու, այլ պետության և ոչ պետական կազմակերպությունների համագործակցության շրջանակներում կընդլայնվեն և աշխարհագրությունը և ծրագրերում ընդգրկվող շահառուների շրջանակը», - ասաց նա։
Նախարարը հավելեց նաև, որ սոցիալական պաշտպանվածության ծրագրերին ուղղված միջոցները չեն կրճատվի բյուջետային ծախսերից։

Средства на программы социальной защищенности не будут сокращаться – Артем Асатрян
В ближайшее время сокращение социальных программ не предусматривается, заявил в беседе с журналистами в парламенте Армении министр труда и социальных вопросов Артем Асатрян.
«Какая-либо социальная программа не сокращена и это не предусматривается. Наоборот, запланирована реализация новых программ, одна из которых будет направлена на обеспечение занятости, а другая – на социальный уход. Расходы на программы, которые направлены на предоставление дополнительных социальных услуг нуждающимся в этом слоям населения,  касаются ухода и реализации самых различных социально-бытовых программ, особенно в случае одиноких пожилых людей, не будут сокращены. Кроме того, в рамках сотрудничества государства и негосударственных организаций будут расширена их география, и круг включенных в программу бенефициаров», - сказал министр.
Артем Асатрян отметил, что средства на программы социальной защищенности не будут сокращаться в расходах бюджета.