ԱԺ-ն վավերացրեց ԵԱՏՄ շրջանակներում դեղամիջոցների շրջանառության միասնական սկզբունքների և կանոնների մասին արձանագրությունը
20/10/2016 11:06
ԱԺ-ն քվերակության դրեց 2015 թվականի դեկտեմբերի 2-ին Մոսկվայում ստորագրված «Հայաստանի Հանրապետության` «Եվրասիական տնտեսական միության շրջանակներում դեղամիջոցների շրջանառության միասնական սկզբունքների և կանոնների մասին» 2014 թվականի դեկտեմբերի 23-ի համաձայնագրին միանալու մասին» արձանագրությունը վարերացնելու մասին հարցը։
Վերջինս ընդունվեց 107 կողմ, 3 դեմ և 1 ձեռնպահ ձայների մեծամասնությամբ:
Արձանագրությամբ հաստատվում է տնտեսական համագործակցությունը զարգացնելու և առևտրային ու տնտեսական կապերն ընդլայնելու մտադրությունը:
Փաստաթղթի նպատակն է ԵԱՏՄ շրջանակում ձևավորել դեղամիջոցների ընդհանուր շուկա, սահմանել անդամ պետությունների բնակչության առողջության ապահովումն անվտանգ, արդյունավետ և որակյալ դեղամիջոցների հասանելության միջոցով:

Парламент Армении ратифицировал протокол о единых правилах обращения лекарств в рамках ЕАЭС
В Национальном собрании Армении состоялось голосование по вопросу ратификации протокола о присоединении Республики Армения к Соглашению о единых принципах и правилах обращения лекарственных средств в рамках Евразийского экономического союза, подписанного 2 декабря 2015 года в Москве.
Документ был принят 107 голосами «за», 3 «против», 1 «воздержался».
В протоколе подтверждается намерение страны развивать экономическое сотрудничество и расширять торговые и экономические связи.
Цель документа – сформировать в рамках ЕАЭС общий рынок лекарственных средств, обеспечить потребности граждан стран-членов ЕАЭС в жизненно-необходимых безопасных и качественных лекарственных препаратах.