Տեր-Պետրոսյանն ուզում է օգնել և լավ է տրամադրված նոր վարչապետի հանդեպ. Կարինե Աճեմյան
ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր Կարինե Աճեմյանը դրական է գնահատում առաջին նախագահի առաջարկությունները կառավարության նոր ծրագրի վերաբերյալ։ Նման կարծիք պատգամավորը հայտնեց Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում խոսելով Լևոն Տեր-Պետրոսյանի երկու առաջարկի մասին։
«Կարծում եմ, որ առաջին նախագահն անկեղծ է և ուզում է օգնել։ Համարում եմ, որ լավ է տրամադրված նոր կառավարության, հատկապես վարչապետի անձի հանդեպ։ Բնական է, որ նա ունի մտահոգություններ, որոնք կիսում է և դրանց մասին առաջարկություններ է հայտնում։ Այնուամենայնիվ, Լևոն Տեր-Պետրոսյանի նշած առաջարկները մեզ համար առաջնային են ընտրված։ Վարչապետն իր ելույթներում բազմիցս կարևորել է կոռուպցիայի դեմ պայքարը», - ասաց Կ.Աճեմյանը։
Անդրադառնալով կառավարության առաջարկած օպտիմալացմանը՝ պատգամավորը շեշտեց, որ դա թեև ցավոտ, բայց անհրաժեշտ գործողություն է։
«Օպտիմալացման ծրագրերն ու կրճատումները ցավոտ են լինելու, մինչդեռ դրանք անհրաժեշտ են, որպեսզի ազատվենք այն ավելորդ ծանրաբեռնվածությունից, որը երկրին օգուտ չի տալիս։ Սա նշանակում է, որ բնակչության մի որոշ հատված, որոշակի առավելություններից կզրկվի։ Դրա համար էլ սա ցավոտ գործընթաց եմ համարում, բայց օպտիմալացումը, մասնավորապես մի շարք ԾԻԳ-երի և ՊՈԱԿ-ների կրճատումը, կբերեն մի վիճակի, երբ աշխատող ձեռնարկությունները ոչ թե վնաս, այլ օգուտ կտան երկրին», - ընդգծեց նա։
Կարինե Աճեմյանի խոսքով՝ լուրջ քննարկման թեմա պետք է դառնա առաջին նախագահի՝ նախարարությունների և պետական այլ գերատեսչությունների արտաբյուջետային հաշիվների և հիմնադրամների վերացման մասին առաջարկությունը։

Левон Тер-Петросян хочет помочь и хорошо относится к новому правительству – Карине Ачемян
Депутат парламента от Республиканской партии Армении Карине Ачемян положительно относится к предложениям первого президента Армении Левона Тер-Петросяна относительно новой программы правительства. Такое мнение Карине Ачемян высказала в беседе с корреспондентом Aysor.am, касаясь двух предложений Левона Тер-Петросяна.
«Думаю, что первый президент искренен и хочет помочь. На мой взгляд, он хорошо относится к новому правительству, особенно к личности премьер-министра. Естественно, у него есть обеспокоенность, с которой он делится и представляет предложения. Предложения Левона Тер-Петросяна, тем не менее, и для нас были приоритетными. Премьер неоднократно отмечал в своих выступлениях важность борьбы с коррупцией», - сказала К.Ачемян.
Обратившись к предлагаемой правительством оптимизации, депутат отметила, что это хотя и болезненное, однако необходимое действие.
«Программы оптимизации и сокращения будут болезненными, при этом они необходимы, чтобы избавиться от лишней нагрузки, которая не приносит стране пользу. Это значит, что некоторая часть общества будет лишена привилегий. Именно поэтому я считаю это болезненным процессом, но оптимизация, в частности сокращение ряда ГНКО и ОРП, приведет к ситуации, когда работающие предприятия будут приносить стране не вред, а пользу», - подчеркнула она.
По словам К.Ачемян, предложения первого президента о ликвидации внебюджетных счетов и фондов министерств и других государственных ведомств должно стать предметом серьезного обсуждения.