ԶԼՄ. Ռուսաստանը ցանցահեններին վերածել է քաղաքական ուժային գործիքի
Ամերիկացի պաշտոնյաները վստահ են, որ ԱՄՆ նախագահի թեկնածու Հիլարի Քլինթոնի և Դեմոկրատական կուսակցության ազգային կոմիտեի շտաբերի դեմ հաքերային հարձակումների հետևում կանգնած է Ռուսաստանը, որն այս կերպ փորձում է անորոշություն մտցնել ԱՄՆ-ի դեմոկրատական գործընթացում, գրում է The Wall Street Journal-ը, փոխանցում է Gazeta.ru-ն։
Պարբերականը նշում է, որ Ռուսաստանը Fancy Bear և Cozy Bear անուններով հայտնի ցանցահեններին համացանցի լրտեսներից վերածել է քաղաքական ուժային գործիքի և ուղղել է երկրի հակառակորդների դեմ։
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հերքում է իր երկրի մասնակցությունն այդ հարձակումներին։
«Բոլորը խոսում են այն մասին, թե ով է կազմակերպիչը, բայց արդյոք դա է կարևոր։ Տեղեկատվության բովանդակություն,  ահա, թե ինչն է իրականում կարևոր»,-մեջբերում է պարբերականը Պուտինի խոսքերը։
WSJ-ն ուշադրություն է հրավիրում այն հանգամանքի վրա, որ հարձակումները տեղի են ունենում այն ժամանակ, երբ ռուսական անգլալեզու ԶԼՄ-ներն արշավ են սկսում և կենտրոնանում են արևմտյան ինստիտուտներում բացասական լուրերի վրա։

СМИ: Россия превратила хакеров в политический силовой инструмент
Американские чиновники уверены, что хакерские атаки на штаб Хиллари Клинтон и нацкомитет Демпартии США являются частью усилий России для того, чтобы внести неопределенность в демократический процесс в США. Как сообщает Gazeta.ru, об этом пишет The Wall Street Journal.
Издание отмечает, что, по мнению чиновников и экспертов по кибербезопасности, Россия превратила хакеров, известных под именами Fancy Bear и Cozy Bear, из интернет-шпионов в политический силовой инструмент, нацеленный на противников страны.
Президент Владимир Путин отрицает причастность России к данным взломам.
«Все говорят о том, кто сделал это, но так ли это важно? Содержание этой информации — вот что действительно важно», — цитирует издание президента России.
WSJ обращает внимание, что атаки происходят совместно с кампанией российских англоязычных СМИ, которые концентрируются вокруг негативных новостей о западных институтах. Также СМИ, по мнению издания, сфокусировались на вопросах, которые демонстрируют нестабильность на Западе, например на Brexit.