Չինաստանն ու Ֆիլիպինները Հարավչինական ծովում պատրաստ են համագործակցության
Չինաստանն ու Ֆիլիպինները նոր էջ են բացում հարաբերություններում եւ պատրաստ են Հարավչինական ծովում առճակատումից անցնել համագործակցության։ Այս մասին հայտարարել է Չիանաստանի արտգործնախարար Լյու Չժենմինը՝ մեկնաբանելով Չինաստանի եւ Ֆիլիպինների նախագահների հանդիպումը, հայտնում է ТАСС–ը։
«Երկու կողմն էլ անդրադարձել են Հարավչինական ծովի հարցին։ Մենք եկել ենք միասնական կարծիքի, որ այդ խնդիրը չէ մեր հարաբերությունների ամբողջ էությունը։ Սակայն ստորագրված 13 համաձայնությունների թվում կան նաեւ երկու պետությունների առափնյա ծառայությունների միջեւ համագործակցությանը վերաբերող պայմանավորվածություններ։ Դա նշանակում է, որ Պեկինն ու Մանիլան արդեն անցել են  համագործակցության», - նշել է նա։
Չինաստանի ԱԳՆ ներկայացուցիչն ասել է, որ երկու երկրների ղեկավարները պայմանավորվել են վերադառնալ նախորդ տարիների երկխոսությանը։

КНР и Филиппины согласились сотрудничать в Южно-Китайском море
Китай и Филиппины открывают новую страницу в отношениях и готовы от конфронтации перейти к сотрудничеству в Южно-Китайском море (ЮКМ). Об этом заявил заместитель министра иностранных дел КНР Лю Чжэньминь, комментируя итоги встречи председателя КНР Си Цзиньпина и президента Филиппин Родриго Дутерте, передает ТАСС.
«Обе стороны затрагивали вопрос Южно-Китайского моря (ЮКМ) в ходе диалога. Мы пришли к единому мнению, что эта проблема не составляет все существо наших отношений. Однако среди 13 подписанных соглашений, касающихся различных сфер практического сотрудничества, также имеется договоренность о налаживании взаимодействия между подразделениями береговой охраны двух государств. Это означает, что Пекин и Манила уже перешли к сотрудничеству», - отметил он.
Представитель МИД КНР добавил, что лидерами двух стран достигнута договоренность о возвращении к практике диалога прошлых лет.