Կատալոնիայում ցլամարտի արգելքը հանվել է
Իսպանիայի սահմանադրական դատարանը չեղարկել է Կատալոնիայի ինքնավար համայնքում ցլամարտի անցկացման արգելքը, հայտնում է «Интерфакс»-ը:
2010 թվականին ցլամարտի արգելքի մասին որոշումը կայացրել էր Կատալոնիայի խորհրդարանը: Իր որոշման մեջ այն հենվել է զանգվածային միջոցառումների անցկացման մասին տարածաշրջանային նորմերի և կենդանիների պաշտպանության մասին օրենքների վրա: Սակայն Մադրիդում կարծում են, որ այդ հարցը դուրս է տեղական իշխանությունների լիազորությունների շրջանակներից: Արդյունքում՝ ցլամարտը վերականգնվել է, քանի որ, իսպանական օրենքներով, այն երկրի մշակութային ժառանգության մասն է:
Սա արդեն առաջին անգամը չէ, որ Սահմանադրական դատարանը չեղարկում է կատալոնական խորհրդարանի որոշումը:
2013 թվականին Կատալոնիայի խորհրդարանը հռչակագիր է ընդունել շրջանի ինքնիշխանության մասին, որը թույլ էր տալիս Կատալոնիային Իսպանիայից անջատվելու մասին հարցով հանրաքվե անցկացնել: Սակայն պաշտոնական Մադրիդն այն սառեցրել է:

В Каталонии запрет на корриду снят
Конституционный суд Испании аннулировал запрет на проведение корриды в автономном сообществе Каталония, сообщает «Интерфакс».
В 2010 году постановление о запрете боев с быкам принял каталонский парламент. В своем решении он опирался на региональные нормы о проведении массовых мероприятий и законы о защите животных. Однако в Мадриде посчитали, что этот вопрос выходит за рамки компетенции местных властей. В итоге корриду восстановили в правах, поскольку, по испанским законам, она является частью культурного наследия страны.
Это уже не первый раз, когда Конституционный суд аннулирует решения каталонского парламента.
В 2013 году последний принял декларацию о суверенитете региона, которая позволяла Каталонии провести референдум по вопросу об отделении от Испании. Однако официальный Мадрид ее заморозил.