ԱՄՆ-ն ու Հայաստանը շարունակում են համագործակցությունը զանգվածային ոչնչացման զենքի տարածման կանխարգելման ուղղությամբ
21/10/2016 11:50
Հայ-վրացական սահմանին ծառայող 27 հայ սահմանապահներ հոկտեմբերի 10-21-ը մասնակցել են սահմանային կանխարգելման կենսունակ ռազմավարության վերաբերյալ դասընթացին, որն անցկացվել է ԱՄՆ պաշտպանության դեպարտամենտի վտանգների նվազեցման գործակալության ծրագրի շրջանակներում, տղեկացնում են Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատնից:
ԱՄՆ և Հայաստանն այսպիսով շարունակում են համագործակցությունը զանգվածային ոչնչացման զենքի տարածման կանխարգելման ուղղությամբ:
ԱՄՆ-ի կողմից անցկացված Սահմանագծային անվտանգության և կանխարգելման դասընթացի շնորհիվ  Հայաստանի սահմանապահ զորքերն ավելի լավ են վերապատրաստված՝ զանգվածային ոչնչացման զենքի (ԶՈԶ) ապօրինի տեղափոխմանն ու տարածմանը հակազդելու համար:
Տասնօրյա դասընթացի ծրագիրը ԱՄՆ-ի և Հայաստանի միջև իրականացվող նախագծի ամենավերջին մասն է, որն ուղղված է մաքսանենգության դեմ Հայաստանի կարողությունների բարելավմանը:
Սկսած 2011 թ.-ից ԱՄՆ պաշտպանության դեպարտամենտը ՊՎՆԳ-ի Վտանգների նվազեցման համագործակցային ծրագրի շրջանակներում 21.3 մլն. դոլարի չափով աջակցություն է ցուցաբերել, որպեսզի Հայաստանի սահմանապահ զորքերին համապատասխան ձևով վերապատրաստի և ապահովի սարքավորումներով:

Армения и США сотрудничают в сфере предотвращения распространения оружия массового поражения
В период с 10 по 21 октября 27 армянских пограничников, служащих на армяно-грузинской границе, приняли участие в организованных США курсах по вопросам обеспечения безопасности границ, сообщает пресс-служба посольства США в Армении.
Десятидневные курсы – последняя часть совместной армяно-американской программы, реализация которой нацелена на повышение потенциала Армении в борьбе с контрабандой.
Отмечается также, что благодаря проведенным курсам теперь армянские пограничники лучше подготовлены в вопросе противодействия незаконной перевозке  и распространению оружия массового поражения.
Отмечается также, что пограничникам были представлены новые механизмы, применяемые с целью обеспечения безопасности и содействия мониторингу границ. Курсы, разработанные ведущими специалистами в сфере обеспечения пограничной безопасности и состоящие из лекций и практических занятий, завершились учениями по пресечению контрабанды.
Курсы прошли в рамках программы Агентства министерства обороны США по уменьшению угрозы. При этом 12 пограничникам, принявшим участие в курсах, будет предоставлена возможность принять участие в дополнительных курсах, чтобы стать тренерами.