Այս կառավարությունը կարևոր ու հանդգնության հասնող համարձակ քայլեր է առաջարկում. Արտակ Դավթյան
ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր Արտակ Դավթյանը ՀՀ առաջին նախագահ Լևոն Տեր Պետրոսյանի՝ կառավարության ծրագրում ներառելու համար առաջարկվող երկու կետերից այնպիսի տպավորություն է ստացել, որ վերջինս ծանոթ չէ կառավարության ծրագրի նախագծին, քանի որ կոռուպցիայի դեմ պայքարն ու նախարարությունների արտաբյուջետային հաշիվներների ու հիմնադրամների վերացումը ներառված են կառավարության ծրագրում և դրանց կյանքի կոչման համար նաև հստակ քայլեր են նշված:
«Պրիմիտիվ գողության մասին վարչապետի հայտարարությունը ցույց է տալիս, որ նա ոչ միայն լուրջ տրամադրված է խնդրի լուծմանը, այլև լակոնիկ ու գործնական քայլեր է ձեռնարկում այդ ուղղությամբ:  Իսկ օպտիմալացումն ու ծախսերի կրճատումն ուղղված են լուծելու արտաբյուջեին վերաբերող հարցերը», - Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց Արտակ Դավթյանը:
Վերջինս ընդգծեց, որ ինքը բարձր է գնահատում այս հարցում առաջին նախագահի ցուցաբերած ակտիվությունը: «Լևոն Տեր Պետրոսյանը մեր ամենաինտելեկտուալ և կիրթ քաղաքացիներից մեկն է և լավ է, որ արտահայտում է իր տեսակետը: Առհասարակ, ինձ ուրախացնում է, երբ նախկին նախագահների կողմից ակտիվություն կա: Դա նշանակում է, որ նրանք մտահոգ են», - ընդգծեց նա:
Անդրադառնալով կառավարության նոր ծրագրին՝ Արտակ Դավթյանը նկատեց, որ այս կառավարությունը կարևոր ու հանդգնության հասնող համարձակ քայլեր է առաջարկում, որոնք պիտի ջարդուփշուր անեն մեզանում ձևավորված կարծրատիպերը: Նրա դիտարկմամբ՝ կառավարության ծրագիրը թիրախավորված է և ճկուն՝ ժամկետների մեջ:  Խոսելով կառավարության նոր ծրագրից ունեցած սպասումներից՝ Ա. Դավթյանը նշեց.
«Սպասումներն ավելի շատ կապված են ընդհանուր մթնոլորտի փոփոխության հետ. պիտի մեզ սովորեցնել կառավարել: Նոր կառավարությունը սա էլ փորձելու է անել: Լավ խոսք կա՝ ասում են՝  կառավարությունը պետության ուղեղն է, իսկ օրենսդիր մարմինը՝ պետության սիրտը: Սրտի ցանկություններն ավելի մեծ են, մենք էլ մեր անելինքներն ունենք: Պիտի փորձել հնարավորինս ներդաշնակեցնել ցանկություններն ու հնարավորությունները»:

Артак Давтян: Новое правительство предлагает важные и смелые шаги
Депутат парламента от Республиканской партии Армении Артак Давтян, касаясь включения в программу правительства двух пунктов, предлагаемых первым президентом Армении Левоном Тер-Петросян, заявил, что создается впечатление, будто Тер-Петросян не знаком с проектом программы правительства. Депутат отметил, что в программу правительства включены как борьба с коррупцией, так и ликвидация внебюджетных счетов и фондов министерств, при этом указаны четкие шаги для их реализации.
«Заявление премьера о примитивном воровстве демонстрирует, что он не только серьезно настроен на решение проблемы, но и предпринимает лаконичные и действенные шаги в этом направлении. А оптимизация и сокращение расходов направлены на решение вопросов внебюджетных счетов и фондов», - сказал в беседе с корреспондентом Aysor.am Артак Давтян.
Он подчеркнул, что высоко ценит проявленную первым президентом активность в этом вопросе. «Левон Тер-Петросян один из самых интеллектуальных и грамотных граждан страны, и хорошо, что он высказывает свою точку зрения. Вообще, меня радует, когда бывшие президенты проявляют активность. Это значит, что они беспокоятся», - подчеркнул он.
Обратившись к новой программе правительства, Артак Давтян отметил, что новое правительство предлагает важные и смелые шаги – на грани дерзости, которые должны разбить сформировавшиеся стереотипы в пух и прах. По его мнению, программа правительства – целевая и гибкая в плане сроков.
Касаясь ожиданий, связанных с новой программой правительства, А.Давтян отметил: «Ожидания больше связаны с изменением общей атмосферы. Нас нужно научить управлять. Новое правительство пытается сделать это. Есть хорошее высказывание, говорят «законодательная власть – сердце государства, а власть исполнительная – его мозг». Мы должны попытаться в меру возможностей гармонизировать желания и возможности», - сказал А.Давтян.