Ճապոնիայի օդանավակայանում ուղևորի Samsung Galaxy Note 7-ը բռնկվել է
Ճապոնական Կանսայ օդանավակայանում օդանավի վայրէջք կատարելեու ժամանակ ուղևորներից մեկի Samsung Galaxy Note 7 հեռախոսի մարտկոցից ծուխ է դուրս եկել։ Սա Ճապոնիայում առաջին նման դեպքն է, հայտնում է РИА Новости-ն՝ հղում անելով NHK հեռուստաընկերությանը։
Օտարերկրացի ուղևորներից մեկի մոտ եղել է Samsung Galaxy Note 7 մոդելի բջջային հեռախոս։  Ճապոնիայի տրանսպորտի նախարարությունը արգելել է այդ մոդելի հեռախոսները բարձրացնել օդանավ և այդ պատճառով էլ անվտանգության ծառայությունը ուղևորին խնդրել է հանձնել հեռախոսը։ Երբ քաղաքացին փորձել է հանել մարտկոցը, այն սկսել է ծխալ։ Անվտանգության ծառայողն ու ուղևորը չեն տուժել։ Հեռախոսն առգրավվել է, և տրանսպորտի նախարարությունը հետաքննություն է սկսել իրականացնել։
Ավելի վաղ միջազգային մի շարք խոշոր ավիաընկերություններ, ինչպիսին են՝ Singapour Airlines-ը, Finnair-ը, Aeromexico-ն և Interjet-ը, Egypt Air-ը, արգելել էին ուղևորներին իրենց հետ օդանավ բերել Samsung Galaxy Note 7 մոդելի հեռախոսներ։ Նշենք, որ ԱՄՆ-ն, Իսրայելը և ԱՄԷ-ն արգելել են այդ մոդելն ինքնաթիռ մտցնել:
Galaxy Note 7-ի վաճառքն սկսվել է օգոստոսի 19-ին, իսկ արդեն սեպտեմբերի սկզբին հայտարարվեց միջազգային շուկայից 2,5 միլիոն այդ հեռախոսների հետկանչ այն բանից հետո, երբ հաղորդվեց, որ դրանք այրվում են լիցքավորման ժամանակ։

В японском аэропорту у пассажира загорелся Samsung Galaxy Note 7
Батарейка на телефоне Samsung Galaxy Note 7 одного из пассажиров задымилась при посадке на самолет в японском аэропорту Кансай, это первый подобный случай в Японии, сообщает РИА Новости со ссылкой на телекомпанию NHK.
У одного из иностранных пассажиров был с собой сотовый телефон модели Samsung Galaxy Note 7. Министерство транспорта Японии запретило проносить телефоны этой модели на борт самолета, поэтому служба безопасности попросила пассажира сдать телефон. Когда он попробовал вытащить батарейку, она начала дымиться. Сотрудник службы безопасности и пассажир не пострадали. Телефон изъят. Министерство транспорта Японии начало расследование.
Ранее ряд мировых авиаперевозчиков, среди которых Singapour Airlines, Finnair, мексиканские Aeromexico и Interjet, Egypt Air и другие запретили пронос на борт Samsung Galaxy Note 7. Пронос устройств в самолеты запретили власти США, Израиля и ОАЭ.
Продажи модели Galaxy Note 7 начались 19 августа, а в начале сентября было объявлено об отзыве с мирового рынка 2,5 миллиона таких смартфонов после того, как появились сообщения об их возгорании во время подзарядки. Samsung сообщила, что временно прекратит производство, продажу и замену смартфонов.