ՌԴ ԱԳՆ. Մոսկվան անհանգստացած է Սիրիայի տարածքին Թուրքիայի կողմից հասցվող ավիահարվածներից
Մոսկվան անհանգստացած է  Սիրիայի տարածքին Թուրքիայի կողմից հասցվող ավիահարվածներից: Ինչպես հայտնում РИА Новости-ն, այդ մասին ուրբաթ  հայտարարել է ՌԴ արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը:
«Ինչ վերաբերում է այն ավիահարվածների մասին հաղորդագրություններին, որոնք Թուրքիայի ռազմաօդային ուժերը հասցնում են Սիրիայի հյուսիսային շրջաններին, մենք լսել ենք այդ հաղորդումների մասին և խիստ անհանգստացած ենք դրանցից: Ինչպես ես եմ հասկանում, խոսքը վերաբերում Է քրդաբնակ շրջաններին»,-ասել է Լավրովը Մոսկվայում կայացած մամուլի ասուլիսում՝ պատասխանելով այն հարցին, թե Սիրիայի տարածքին Թուրքիայի ավիահարվածներն ինչպե՞ս կարող են ազդել Հալեպի շուրջ ստեղծված իրադրության վրա:
Լավրովի խոսքով՝ «Թուրքիան նույն այն կոալիցիայի անդամն է, որն ստեղծել է Միացյալ Նահանգները՝ հստակ հայտարարելով, որ կոալիցիան ստեղծվում է «Իսլամական պետության» և «Ջեբհաթ ան Նուսրայի» (Ռուսաստանում և մի շարք այլ երկրներում արգելված) դեմ պայքարելու միակ նպատակով»:
«Ելնում եմ այն բանից, որ Միացյալ Նահանգները, որպես այդ կոալիցիայի տեր, հրամանատար, ամեն ինչ կանի, որպեսզի մնա հայտարարված նպատակի շրջանակներում»,-նշել է ՌԴ ԱԳ նախարարը:

МИД РФ: Москва обеспокоена нанесением Турцией авиаударов по территории Сирии
Москва обеспокоена нанесением Турцией авиаударов по территории Сирии. Как сообщает РИА Новости, об этом  заявил в пятницу глава МИД РФ Сергей Лавров.
«Что касается сообщений об авиаударах, которые турецкие ВВС наносят по северным районам Сирии, мы слышали об этих сообщениях. Мы весьма встревожены тем, что происходит. Как я понимаю, речь идет об ударах по районам, населенным курдами», — сказал он на пресс-конференции в Москве, отвечая на вопрос, как авиаудары Турции по территории Сирии могут повлиять на ситуацию вокруг Алеппо.
По словам Лаврова, «Турция является членом той самой коалиции, которую создали Соединенные Штаты, четко заявив, что коалиция создается с единственной целью — бороться с ИГИЛ и "Джебхат-ан-Нусрой» (террористические группировки, запрещенные в РФ)».
«Исхожу из того, что Соединенные Штаты, как хозяева, командиры этой коалиции, сделают все, чтобы оставаться в рамках объявленной цели», — отметил глава МИД РФ.