Գյուղնախարարն ուրախ կլինի քննարկել բելառուսական կողմից նոր ներդրումների իրականացման առաջարկները
ՀՀ գյուղատնտեսության նախարար Իգնատի Առաքելյանն այսօր ընդունել է ՀՀ-ում Բելառուսի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Իգոր Նազարուկին:
Նախարարության մամուլի ծառայությունից հայտնում են, որ հանդիպման սկզբում դեսպանը շնորհավորել է Իգնատի Առաքելյանին ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարի պաշտոնում նշանակվելու առթիվ և հույս հայտնել, որ նրա պաշտոնավարման ընթացքում հայ-բելառուսական հարաբերություններն ագրարային բնագավառում ավելի կակտիվանան ու կընդլայնվեն:
«Բելառուսի հետ գյուղատնտեսության բնագավառում մինչ այժմ իրականացվել են կարևոր նախաձեռնություններ, սակայն մեր երկու երկրների միջև առկա են փոխշահավետ համագործակցության այլ հնարավորություններ ևս, և հարկավոր է գործնական քայլեր ձեռնարկել այդ ուղղությամբ: Եթե լինեն բելառուսական կողմից նոր ներդրումների իրականացման առաջարկներ, մենք ուրախ կլինենք դրանք քննարկել», -  նշել է ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարը:
Ընդգծելով, որ այսօր մեր գյուղատնտեսության առաջնահերթ խնդիրներից մեկը նորագույն գյուղտեխնիկայով վերազինումն է` Իգնատի Առաքելյանը որպես համագործակցության հնարավոր ուղի իրատեսական է համարել Հայաստանում գյուղատնտեսական մեխանիզացիայի հավաքակայանի ստեղծումը:  Բացի այդ,  նկատի ունենալով բելառուսական գյուղատնտեսական տեխնիկայի նկատմամբ պահանջարկի առկայությունը` կողմերը  նպատակահարմար են համարել շարունակել Հայաստանում տրակտորների հավաքման գործարանի ստեղծման ուղղությամբ բանակցությունները:
Դեսպանը հավելել է, որ Բելառուսում արտադրվում են նաև կերահավաք և հացահատիկահավաք կոմբայններ և առաջարկել է ուսումնասիրել դրանց ներկրման հնարավորությունները ևս:
Դեսպան Իգոր Նազարուկը, համառոտ ներկայացնելով Բելառուսի գյուղատնտեսության ոլորտի զարգացման միտումներն ու վերջին շրջանում գրանցված հաջողությունները, առանձնացրել է այն ոլորտները, որոնցում Հայաստանի հետ կարող են ծավալել ակտիվ փոխգործակցություն`  մասնավորապես ընդգծելով բուսաբուծության, անասնապահության (այդ թվում` տոհմային գործի բարելավման), ջերմոցային տնտեսությունների և օրգանական գյուղատնտեսության զարգացման, Բելառուսից պարարտանյութերի և անասնաբուժական դեղամիջոցների ներմուծման ուղղությունները:

Глава Минсельхоза готов обсудить новые инвестиционные предложения белорусской стороны
Министр сельского хозяйства Игнатий Аракелян принял сегодня Чрезвычайного и полномочного посла Беларуси в Армении Игоря Назарука, сообщает пресс-служба Минсельхоза Армении.
Посол Беларуси поздравил Игнатия Аракеляна с назначением на должность министра сельского хозяйства и выразил надежду, что в период его пребывания на должности армяно-белорусские отношения в аграрной сфере еще более активизируются и расширятся.
«До сих пор в сфере сельского хозяйства с Беларусью осуществлялись важные инициативы, однако между нашими странами есть также другие возможности взаимовыгодного сотрудничества и в этом направлении необходимо предпринять шаги. Если с белорусской стороны поступят предложения новых инвестиций, мы рады будем обсудить их», - отметил министр сельского хозяйства Армении.
Игнатий Аракелян в качестве возможных направлений сотрудничества отметил область механизации сельского хозяйства, создание станции по сборке сельхозтехники. Кроме того, с учетом спроса на белорусскую сельскохозяйственную технику стороны посчитали целесообразным продолжить переговоры в направлении создания завода по сборке тракторов в Армении.
Посол добавил, что в Беларуси производятся также кормоуборочные и зерноуборочные комбайны и предложил изучить возможности из импорта в Армению.
Посол представил также тенденции развития сельского хозяйства в Беларуси и зафиксированные в последние годы успехи, выделив сферы, в которых может развернуться активное взаимодействие с Арменией, в частности в направлении развития растениеводства и животноводства.